کد خبر : 209238
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 اکتبر 2023 - 12:38
-

ریزش مو بررسی دلایل آن

ریزش مو بررسی دلایل آن

دلایل ریزش مو عوامل زیادی در ریزش مو تأثیرگذار هستند و تنها راه جلوگیری از ریزش مو داشتن اطلاعات کافی و رسیدگی به مو است که باعث می شود ریزش مو کمتر شده و یا قطع شود. پس اگر احساس می کنید ریزش مویتان شدید شده است، بجای ناراحتی و اضطراب بیش از حد سعی

دلایل ریزش مو

عوامل زیادی در ریزش مو تأثیرگذار هستند و تنها راه جلوگیری از ریزش مو داشتن اطلاعات کافی و رسیدگی به مو است که باعث می شود ریزش مو کمتر شده و یا قطع شود.

پس اگر احساس می کنید ریزش مویتان شدید شده است، بجای ناراحتی و اضطراب بیش از حد سعی کنید آرام باشید و راه‌های جلوگیری از آن را در پیش بگیرد. بسیاری از افراد با دیدن اولین شواهد ریزش مو سراغ دارو و مکمل مانند کپسول هیرتامین می‌روند. درست است که درمان اصولی و داروهای اصلی می تواند موثر باشد، اما باید کمی آگاهی را در این زمینه بالا برد و سپس اقدام به مصرف دارو کرد.

در اقدامات اولیه باید در مورد طبیعی و غیر طبیعی بودن ریزش مو اطلاعات کسب کنیم، سپس برای نگهداری از آن اقدام کنیم.

ریزش متوسط روزانه 80 الی 100 تار مو کاملا طبیعی بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست. تنها راه کنترل ریزش مو، رسیدگی و دانش در مورد چگونگی عملکرد رشد و ریزش مو است.

مو هم مانند تغذیه و سلامتی رسیدگی می‌خواهد و باید به آن توجه داشته باشیم. توجه به چند نکته کاملا ساده و راحت، انسان را از نگرانی ریزش مو در امان نگه می‌دارد.

در این مطلب سعی داریم مواردی که باعث ریزش مو می‌شوند را به همراه عوامل جلوگیری از آن بررسی کنیم.

 

موارد اساسی و مهم در علت ریزش مو

 

1.      افسردگی و اضطراب علت ریزش مو

در دنیایی که سرعت تغییرات بسیار زیاد و غیر قابل کنترل است انسان بدون خواست خود دچار تنش و اضطراب بسیار می‌شود. با توجه به شلوغی و مشغله‌های کاری که هر روز با آن دست پنچه نرم می‌کنیم، داشتن سیستم ایمنی قوی بسیار لازم و ضروری است.

راه حل این مشکل تغذیه مناسب و دور بودن از تنش‌هایی که قابل کنترل نیستند، می باشد. کافیست تا حد امکان از تنش‌ها دوری کنید و برای کارکرد عالی سیستم ایمنی مضطرب نباشیم و به علمکرد سیستم درون بدنمان باور داشته باشیم.

اگر بخواهیم مثال کاملا واضح در این امر داشته باشیم، کرونا مثالی عینی و یقینی است. بیشتر متخصصان باور دارند که سیستم ایمنی بدن اگر از سوی شخص (اضطراب، استرس، ترس بیش از حد) تضعیف نشود؛ دوره بیماری با توجه به زدن واکسن، بدون دردسر پشت سر گذاشته می‌شود.

پس عوامل بیرونی که قابل کنترل شما نیست را رها کرده و همیشه انرژی و روحیه مثبت داشته باشید. اینگونه سیستم ایمنی ضعیف نبوده و از هر نوع بیماری به دور خواهید ماند.

 

2.      کمبود آهن و کم کاری غذه تیروئید دلیل ریزش مو

یکی از عوامل ریزش مو در بین افراد جامعه کم کاری غده تیروئید و کمبود آهن است.

فقر آهن و کم کاری غذه تیروئید یکی از شایع ترین عوامل ریزش مو است. در ضعف و کمبود آهن، بدن قادر به ساخت هموگلوبین نبوده و این امر ریزش مو را تشدید می کند.

هموگلوبین نقش به سزایی در رساندن اکسیژن و ترمیم سلول های مختلف بدن را ایفا می کند، عدم رسیدن اکسیژن به ساقه مو باعث ریزش و اختلال در بازسازی و ترمیم مو را ایجاد می کند.

در کم کاری تیروئید نیز تأثیر قابل مشاهده ای در سلامت کلی بدن به وجود می آید. غده ای که وظیفه تنظیم سوخت و ساخت بدن را ایفا می کند باعث بروز مشکلات زیادی در سلامتی می‌گردد.

عوامل مهمی که باعث شناخت ما در کم کاری تیروئید می شود، شامل است از: بی اشتهایی، خشکی شدید پوست و بی میلی و خستگی بیش از حد بدن … اگر متوجه این موارد شده اید، به پزشک متخصص مراجعه کرده و مشورت بفرمایید.

آمارها نشان می دهد که در جهان تعداد افراد بسیار کمی به این عارضه دچار هستند و راه های مناسبی برای درمان وجود دارد و این خبر خوبی است.

تغذیه مناسب ما را از هرگونه مشکلی می‌رهاند و باعث فعالیت سالم و مناسب بدن می‌گردد و اگر احساس می‌کنید دچار این مشکل هستید آزمایش خون گرفته و با تجویز دکتر سلامتی خود را بازگردانید.

ولی به طور کلی ریزش مو یک عامل عمومی است و اصلا نگران این مورد نباشید. با رعایت تغییر سبک زندگی و استفاده از محصولات ضد ریزش این مشکل را کنترل خواهید کرد.

3.      کمبود پروتئین و ویتامین علت ریزش مو

عدم تغذیه مناسب و نرساندن انواع مواد مغذی به بدن باعث اختلال در سیستم بدن شده و این امر باعث ریزش مو نیز می‌گردد. تخم مرغ، ماهی، گوشت، مرغ، نان سبوس دار و انواع خشکبار و حبوبات حاوی پروتئین بوده و برای بدن در حد امکان مفید و ضروری است.

میوه، سبزیجات و لبنات نیز حاوی ویتامین A, B,C  و D بوده و برای سلامتی بسیار مفید هستند. گاهی برخی از افراد با استفاده از آمپول بیوتین بپانتن سعی در تامین ویتامین‌های بدن دارند. این مورد باید زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد. مشکل اصلی جوامع امروزی این است که بجای رساندن مواد غذایی طبیعی و مناسب به بدن رو به فست فود و مواد غذایی آماده آورده اند.

این تغییر نگرش باعث نرسیدن مواد مغذی به بدن شده است. این امر باعث اختلال در سوخت و ساز بدن شده و یکی از عوامل ریزش مو می‌باشد.

برای رساندن مواد مغذی بدن باید به مواد غذایی که مورد نیاز بدن است، توجه ویژه ای کرد و موشکافانه آنها را مورد ارزیابی قرار داد. زمانی که متوجه نیازهای بدن شویم، بدن سوخت و ساز خوبی را در پیش می‌گیرد و این امر سلامتی شما را تضمین می کند.

 

4.      آلودگی هوا و محیط های آسیب رسان از دلایل ریزش مو

یکی از آسیب هایی که متوجه مو می‌شود ذرات شیمیایی مضر است که بیشتر در هوای آلوده و مکانهای صنعتی مشاهده می‌شود. متأسفانه شهرهای پرجمعیت و صنعتی بخاطر استفاده غیر استاندارد باعث بروز و ایجاد ذرات شیمیایی هستند.

راه حل این مشکل این است که در حد امکان در روزهای آلوده بیرون نرویم و با تقویت کننده ها از ریزش بیش از حد مو جلوگیری کنیم. استفاده از یک شامپوی مناسب برای شستن این آلودگی‌ها بسیار موثر است.

گاهی محصولاتی به غیر از شامپو هم می تواند به آبرسانی و استحکام مو کمک کند. مانند کرم مو گارنیر که با فرمولاسیون خاص خود این مورد را برای موهای ما به ارمغان می آورد.

 

5.      عدم رسیدگی و بی توجهی به مو علت ریزش مو

موی انسان نیاز به مراقبت و اصلاح دارد تا همیشه شاداب و عالی بماند. همانطور که می‌دانید محل تغذیه مو نوک آن است و برای اینکه تغذیه مو به خوبی جریان یابد حداقل 1 الی 2 ماه یکبار نوک مو را باید کوتاه کرد تا دوباره شادابی و نشاط خود را پیش بگیرد.

عدم توجه و رسیدگی به مو باعث مو خوره و نازک شدن مو می شود. هفته ای 2 الی 3 بار در هفته موی خود را بشویید و به موهایتان مثل شکمتان توجه کنیدJ

 

6.       تغییرات غیر طبیعی در بدن و رژیم ها، و مصرف دارو

تغییرات غیر قابل پیش بینی و خارج از برنامه اولین آسیب را در مو نشان می دهد. جراحی، تصادف رانندگی، آنفولانزا، کرونا و حتی بیماری های سخت ریزش مو را در پی دارند.

مصرف داروهای پزشکی و آرام‌بخش یکی دیگر از عوامل تغییرات غیر طبیعی بدن در سوخت و ساز مو می‌شود.

از سوی دیگر رژیم های سنگین و غلط نیز باعث تغییر در رشد طبیعی مو شده و فرد را دچار اختلال می‌کند.

داشتن بدنی ایده آل آرزو و هدف همه ما انسان‌ها است، اما تغییرات ناگهانی این تصمیمات باعث فشار زیادی به بدن شده و رشد مو را با مشکل روبرو می‌کند.

بیماری های سخت و رژیم های غلط و سنگین، سیستم ایمنی بدن را شوکه می‌کند. برای رهایی از این شرایط سخت، باید دوره‌ای کوتاه و چند ماهه را بگذرانید تا سیستم ایمنی بدن دوباره اصلاح شود و روند بدون نقض خود را پیش بگیرد.

 

7.      آلوپسی آره‌ئاتا

از دست دادن نقطه ای موهای سر و پوست را آلوپسی آره‌ئاتا می‌گویند. در این بیماری فرد به صورت منطقه‌ای موی خود را از دست می دهد. این بیماری در هر فرد متفاوت است و به اشکال مختلف خود را نشان می دهد.

اگر دچار این بیماری شدید نگران نباشید چون با مرور زمان سلامتی خود را باز خواهید یافت.

علی‌رغم شایعات به وجود آمده این بیماری نه مسری بوده و نه نشانه اختلال عصبی و دیوانگی است.

مشکل اصلی فقط حمله فولیکول‌هایی است که منطقه ای از مو و پوست را مورد حمله قرار می دهد.

فهمیدن سریع این بیماری و مشورت با دکتر متخصص شما را از بیماری خلاص و درمان می کند. پس خیالتان راحت باشد.

8.     مصرف مایعات و آب در طول روز

آب نقش حیاتی و غیر قابل انکاری دارد، مصرف 6 لیوان آب در طول شبانه روز باعث سوخت و ساز درست بدن می‌شود.

کمبود آب در بدن باعث ریزش مو و خشکی پوست انسان می‌شود. آب کافی باعث رطوبت خوبی در پوست سر شده و ریزش مو را کاهش داده و یا در برخی از موارد نادر آن را از بین می برد.

به سلامت خود اهمیت دهید تا بدنی سالم و سلامت داشته باشید.

 

9.      تغییرات هورمونی و ارثی

یکی دیگر از علائم ریزش مو عدم تعادل در سطح هورمون ها و موارد ارثی است.

سطح هورمون‌ها در خانم‌ها به دلایل مختلفی همیشه در تغییر است. بارداری، یائسگی و سوابق خانوادگی نیز علائم مهمی در این امر به شمار می رود.

در مردان نیز تغییرات هورمون مردانگی باعث می‌شود که ضعف ریشه مو آغاز ریشه مو شود.

در موارد ارثی که اکثرا در مردها نمود بیشتری از خود نشان می‌دهد، ریزش مو نسبت به سابقه‌ی خانوادگی سرعت بالایی می‌گیرد. در چنین مواردی حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

منبع: بلاگ ونیز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

قیمت یاب خریدینو

قیمت کامپیوتر گیمینگ

قیمت سیستم گیمینگ

لمینت متحرک دندان

قیمت فنس

قیمت خرید پترولیوم کک

عباس نادر روان شناس

پشتیسار

قیمت باطری ماشین

تدریس خصوصی زبان انگلیسی

وارد کننده صاعقه گیر الکترونیکی ساختمان

کلید حرارتی زیمنس (خرید از وارد کننده)

پکیج ویدئویی آموزشی قراردادهای EPC ( نشریه 5490

نمایندگی فروش تجهیزات آتش نشانی

آراد برندینگ

نظر سنجی انتخابات 1403

اخبار سلامت

دیزل ژنراتور

صیغه نامه برای هتل

سایت مدیر اکسپرت

خرید انواع هدایای تبلیغاتی خلاقانه

خرید دتکتور گاز از نماینده رسمی ایران

خرید صندل عمده

نحوه محاسبه اقساط

قیمت خرید تلویزیون زیر 5میلیون

صندلی آرایشگاه

زير نويس ساز

لمینت متحرک دندان

اهمیت استفاده از رپورتاژ

New punjabi songs

سامانه خودنویس

آزمایشات طب کار بدو استخدام

مرجع خرید و فروش هماتیت

سازمان امور مالیاتی

مانیتور دنا

شیشه ماشین

تشک دو نفره

دکتر علی پرند

https://nipoto.com/ethereum

خرید تابلو برق

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت

  شیائومی 

 سامسونگ 

 گوشی 

 مارک  

اینتل 

 گواهینامه

  قرمز  گورمن

  تبلت  آیفون 

 طراحی

  لایکا  تایوان 

 یوتیوب  

دوربین

  اندروید  

تاشو  

چین

  گلکسی

  پیکسل 

 ساعت 

 ای‌بی 

 هوشمند 

 سطح  

جدید  

شرکت 

 معرفی  

تجاری

  طرح