کد خبر : 205044
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 نوامبر 2022 - 15:07
-

طراحی نما چیست؟ چرا باید حتما نمای ساختمان را طراحی کنیم؟

طراحی نما چیست؟ چرا باید حتما نمای ساختمان را طراحی کنیم؟

  به خارجی ترین و یا بیرونی ترین پوسته ی یک ساختمان نما گفته می شود. از آنجایی که تمامی رهگذرها و افراد مختلف اولین چیزی که از ساختمان ها می بینند نمای آن است مهم است که به چگونگی آن دقت شود. چرا که قضاوت آن ها می تواند روی ارزش ساختمان تاثیر بگذارد.

 

به خارجی ترین و یا بیرونی ترین پوسته ی یک ساختمان نما گفته می شود. از آنجایی که تمامی رهگذرها و افراد مختلف اولین چیزی که از ساختمان ها می بینند نمای آن است مهم است که به چگونگی آن دقت شود. چرا که قضاوت آن ها می تواند روی ارزش ساختمان تاثیر بگذارد. از طرفی کیفیت نما می تواند روی رفاه افرادی که در ساختمان زندگی کرده و یا از آن استفاده می کنند تاثیر بگذارد و با توجه به تمامی این نکات امروزه طراحی نما یکی از دغدغه های اصلی صاحبان ساختمان می باشد و از همین رو و با توجه به گران بودن متریال های مختلف بسیاری از آن ها به دنبال نمایی با کیفیت و مقرون به صرفه برای ساختمان خود می باشند. بنابراین همواره به یاد داشته باشید که طرح نمای ساختمان خودتان را در اولویت اول قرار دهید. با هیرادانا بهترین شرکت دکوراسیون و معماری همراه باشید.

نکات مهم در طراحی نما 

 • توجه به اقلیم 

یکی از اساسی ترین و مهم ترین موارد که در طراحی نما ساختمان باید به آن توجه شود اقلیم منطقه ای می باشد که ساختمان در آن ساخته شده است. اقلیم می تواند روی طرح نما، متریا هایی که استفاده می شود، بازشوها و … تاثیر بگذارد. برای مثال میتوان گفت ساختمان هایی که در شهر تبریز ساخته می شوند دارای تفاوت زیادی از نظر ظاهر با ساختمان هایی که در شهر رشت ساخته می شوند هستند. نمی توان آنگونه که پنجره های بزرگ برای نمای خانه های شمالی طراحی می شود برای خانه های تبریزی طراحی نمود چرا که باعث نفوذ سرما به این خانه ها خواهد شد. 

 • بررسی قوانین موجود 

هر شهر با توجه به اقلیم و فرهنگی که دارد دارای یکسری قوانین مخصوص برای طراحی نما می باشد که این قوانین حتی در بازسازی نما نیز باید رعایت شوند. به همین دلیل طراح مربوطه باید حتما قبل از طراحی نما برای یک ساختمان به قوانین مربوطه توجه کرده و آن ها را بررسی نماید تا نمایی که طراحی می کند از سوی سازمان های مربوطه مجوز گرفته و به اجرا در بیاید. برای مثال در شهر یزد ساخت نماهای غربی و نماهای بسیار مدرن ممنوع می باشد چرا که این شهر دارای بافتی ارزشمند بوده و جزیی از میراث فرهنگی جهان محسوب می شود و ساخت نماهایی با سبک هایی خارج از سبک شهر به بافت موجود آسیب می زند. 

 • انتخاب متریال های مناسب

همانطور که گفته شد چگونگی اقلیم روی انتخاب متریال ها تاثیر می گذارد. همچنین سبکی که برای طراحی نما انتخاب می شود نیز این گزینه را محدود می کند و از این رو طراحان قبل از طراحی نما و یا بازسازی نما به این نکته دقت کرده و متریال هایی را انتخاب می کنند که بتوانند به خوبی روی نما مستحکم مانده و از ساختمان در برابر حوادث و عوامل بیرونی محافظت کند و باعث رفاه بیشتر ساکنین شود. 

 • و … 

ارزان ترین متریال ها در طراحی نما

 • سیمان سفید

سیمان سفید را می توان بدون اغراق یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین متریال ها در طراحی نما دانست. این متریال هم برای ساختمان های مسکونی و هم ویلا و … مورد استفاده قرار می گیرد. پنل های بتنی که با استفاده از سیمان سفید ساخته می شوند بسیار پر کاربرد بوده و در عین حال که از ارزان قیمت ترین متریال ها به حساب می آید بسیار شیک و لوکس نیز می باشد. از جمله ویژگی های مثبت سیمان سفید می توان به دوام خوب، ضد آب، مقاوم در برابر حادثه هایی مانند آتش سوزی، عایق بودن در برابر صدا و … اشاره نمود. 

 • سنگ

سنگ ها را می توان جز متریال هایی دانست که سال های زیادی است در طراحی ساختمان و نمای آن مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجایی که این متریال به طور کلی در ایران قابل دسترس می باشد از هزینه ی کمی برخوردار بوده و می تواند در دسته ی متریال های ارزان قیمت قرار بگیرد. سنگ به عنوان متریالی محکم و متسحکم شناخته شده و به همین دلیل در طراحی نما از این متریال برای ساخت نمایی بادوام استفاده می کنند. میان تمامی سنگ ها سنگ تراورتن ارزانترین سنگ بوده که تنوع زیادی در بازار نیز دارد و به خوبی می تواند با سبک کلاسیک و سبک مدرن در طراحی هماهنگ شود. 

 • سیمان شسته

سیمان شسته را نیز می توان یکی دیگر از انواع سیمان دانست. این متریال همچنین از پرطرفدارترین متریال ها در ایران و در سرتاسر دنیا برای طراحی نما مدرن و مینمال به شمار می رود. از جمله مزایا سیمان شسته می توان به مقاومت آن در برابر انواع آب و هوای گرم و سرد و قیمت کم آن اشاره نمود. گفتنی که این متریال در کنار مزایای زیادی که دارد از معایبی نیز برخوردار است که از جمله ی آن اه میتوان به عایق نبودن در برابر رطوبت اشاره نمود. می توان گفت که سیمان شسته رطوبت را به خود کشیده و داخل ساختمان می برد که می تواند در دراز مدت و بدون رسیدگی مشکل ساز باشد. 

 • آجر

آجر نیز یکی از جمله قدیمی ترین و محبوب ترین متریال ها برای طراحی نما به ویژه در ایران می باشد. این متریال در ایران تولید شده و به راحتی قابل دسترس است به همین علت از قیمت بسیار خوبی برخوردار می باشد. بسیاری از افراد می پندارند که در بازسازی نما حتما باید آجر را حذف کرده و از متریال های به روزتری استفاده کنند در حالی که امروزه طرح های مدرن و خلاقانه ی بسیاری با استفاده از آجر برای طراحی نما قابل اجرا می باشند. این متریال در برابر آب و هوا مقاوم بوده و همچنین ضد رطوبت می باشد. از دیگر مزایای آجر می توان به استقامت و دوام خوب و هماهنگی با معماری ایرانی آن اشاره نمود. 

 • چوب پلاست

چوب پلاست از متریال های به روز و معاصر می باشد که چندی است مورد توجه طراحان در زمینه ی طراحی نما قرار گرفته است به هیمن دلیل می توان مشاهده نمود که در بازسازی نما بسیاری ساختمان ها از این متریال به جای چوب استفاده می کنند و از جمله مزیت های آن می توان به مقرون به صرفه بودنش اشاره کرد. 

 • کامپوزیت

می توان ادعا نمود که امروزه به ویژه در سبک مدرن کامپوزیت یکی از پرکاربردترین متریال ها می باشد. از این متریال بیشتر برای طراحی نما ساختمان های تجاری و ویلاها استفاده می کنند. در بسیاری موارد نیز بعد از بازسازی نما از این متریال به جای متریال قبلی برای طراحی نمای جدید استفاده می شود. کامپوزیت درواقع ورقه هایی نازک از جنس آلومینیوم بوده که به شکل پنل استفاده می شود. 

 • تراکوتا

تراکوتا درواقع یک نوع سفال بوده که در فضاهایی مخصوص مانند کوره ها ساخته می شود. این متریال به دلیل داشتن رنگ ها و همچنین بافت زیبایی که دارد در ویلا سازی و طراحی نما برای ساختمان های مسکونی مدرن بسیار محبوب می باشد. تراکوتا بسیار کم رطوبت را جذب کرده و به همی دلیل نسبتا متریال بادوام محسوب می شود. همچنین می توان ادعا کرد که رنگ تراکوتا در زمان های طولانی همچنان ثابت می ماند. با توجه به قیمت کم این متریال می توان آن را در دسته ی متریال های ارزان قیمت برای طراحی نما و بازسازی نما قرار داد. 

 • سرامیک

سرامیک از آن دسته متریال های ارزان قیمتی می باشد که هم در زمینه ی طراحی نما و هم دکوراسیون تجاری و … بسیار پرکاربرد می باشد. این متریال در برابر حرارت مقاومت داشته و همچنین در برابر رطوبت نیز عایق می باشد. از جمله مزایای این متریال می توان به هزینه ی کم هم در اجرای آن و هم برای نگهداری آن اشاره نمود. 

 • و … 

کلام آخر

برای آنکه بتوان یک طراحی نما با کیفیت ولی با هزینه ای کم داشت نیاز است که به شرکت های با تجربه و حرفه ای در زمینه ی طراحی نما و بازسازی نما مراجعه نمود. این شرکت ها می توانند با مهارت های خود نما را در کمترین سرعت ممکن به اجرا در بیاورند و از مناسب ترین متریال های نمای ساختمان از نظر کیفیت و قیمت برای این کار استفاده کنند که شرکت معماری و دکوراسیون هیرادانا یکی از جمله ی این شرکت ها می باشد. شما می توانید با مهندسین و طراحان این شرکت ارتباط برقرار کرده و پس از توضیح پروژه خود و دریافت مشاوره از آن ها کمک بگیرید. 

ارتباط با شرکت طراحی نما هیرادانا : https://hiradana.com/content

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مجله سرگرمی و فناوری دیج مگ

قیمت یاب خریدینو

قیمت کامپیوتر گیمینگ

قیمت سیستم گیمینگ

لمینت متحرک دندان

قیمت فنس

قیمت خرید پترولیوم کک

عباس نادر روان شناس

پشتیسار

قیمت باطری ماشین

تدریس خصوصی زبان انگلیسی

وارد کننده صاعقه گیر الکترونیکی ساختمان

کلید حرارتی زیمنس (خرید از وارد کننده)

پکیج ویدئویی آموزشی قراردادهای EPC ( نشریه 5490

نمایندگی فروش تجهیزات آتش نشانی

آراد برندینگ

نظر سنجی انتخابات 1403

اخبار سلامت

دیزل ژنراتور

صیغه نامه برای هتل

سایت مدیر اکسپرت

خرید انواع هدایای تبلیغاتی خلاقانه

خرید دتکتور گاز از نماینده رسمی ایران

خرید صندل عمده

نحوه محاسبه اقساط

قیمت خرید تلویزیون زیر 5میلیون

صندلی آرایشگاه

زير نويس ساز

لمینت متحرک دندان

اهمیت استفاده از رپورتاژ

New punjabi songs

سامانه خودنویس

آزمایشات طب کار بدو استخدام

مرجع خرید و فروش هماتیت

سازمان امور مالیاتی

مانیتور دنا

شیشه ماشین

تشک دو نفره

دکتر علی پرند

https://nipoto.com/ethereum

خرید تابلو برق

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت

  شیائومی 

 سامسونگ 

 گوشی 

 مارک  

اینتل 

 گواهینامه

  قرمز  گورمن

  تبلت  آیفون 

 طراحی

  لایکا  تایوان 

 یوتیوب  

دوربین

  اندروید  

تاشو  

چین

  گلکسی

  پیکسل 

 ساعت 

 ای‌بی 

 هوشمند 

 سطح  

جدید  

شرکت 

 معرفی  

تجاری

  طرح