تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 دی 1402 - 16:59
53 بازدید
کد خبر : 209504

معرفی انواع گوشی محافظ صدا برای گوش

معرفی انواع گوشی محافظ صدا برای گوش

امروزه ما در عصری زندگی میکنیم که کار کردن و پیدا کردن شغلی که در آن بتوانیم توانایی خود را در آن بکار ببریم یک اصل مهم به شمار میرود. اما هرشغلی با توجه به سختی که با خود به همراه دارد با چالش هایی روبه‌رو میباشد. یکی از چالش‌های که ما در هنگام کار

امروزه ما در عصری زندگی میکنیم که کار کردن و پیدا کردن شغلی که در آن بتوانیم توانایی خود را در آن بکار ببریم یک اصل مهم به شمار میرود. اما هرشغلی با توجه به سختی که با خود به همراه دارد با چالش هایی روبه‌رو میباشد. یکی از چالش‌های که ما در هنگام کار کردن با آن روبه‌رو هستیم حفاظت از سلامتی خود است که برای این امر رعایت کردن یکسری نکات ایمنی و حفاظتی ضروری و مورد اهمیت میباشد.

هرچقدر جهان امروزی به سمت تکنولوژی و جهانی مدرن تر قدم برمیدارد میزان کار صنایع بیشتر شده و کارخانجات بیشتری تاسیس و همچنین تولیدات رونق بیشتری میگیرد.

میدانیم که در این شرایط نیاز صنعت به نیروی کار بیشتر و افراد ماهر و متخصص بیشتر شده در نتیجه برای بازدهی بیشتر به وجودآوردن شرایط و امکانات رفاهی برای کارگران و متخصصان یک امر ضروری محسوب میشود که یکی از این شرایط حفظ سلامتی افراد میباشد. ما از قبل میدانیم که کار کردن در صنعت و کارخانجات با آلودگی های صوتی بسیاری همراه است و در پی آن سلامت گوش افراد و شنوایی آن ها در معرض خطر و آسیب قرار میگیرد برای همین استفاده از ابزاری که از سلامت گوش و شنوایی ما محافظت کند بسیار حائز اهمیت میباشد. در ادامه این مقاله ما به انواع گوشی محافظ صدا برای گوش میپردازیم.

صداگیر

انواع گوشی محافظ صدا برای گوش

گوشی های ایمنی شامل سه نوع میباشد:

 • گوشی ایرپلاگ (Earplugs)
 • گوشی ایرماف (Earmuffs)
 • گوشی روکلاهی(مخصوص کلاه ایمنی)

ما در این مطلب میخواهیم به معرفی بیشتر انواع گوشی محافظ صدای ایرپلاگ و ایرماف بپردازیم.

انواع گوشی محافظ صدای ایرپلاگ و ایرماف

رعایت ایمنی و حفظ سلامتی کارگران ومتخصصان در صنعت و کارخانجات امروزه یکی از دغدغه های مهم کارفرمایان به شمار میرود. و چون مشاغل صنعتی آلودگی های صوتی زیادی را به همراه دارد حفظ سلامت شنوایی افراد از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.ما در این مطلب به معرفی بیشتر انواع محافظ صدای ایرپلاگ و ایرماف میپردازیم.

محافظ گوشی ایرپلاگ چیست؟

ایرپلاگ‌ها نوعی از محافظ های گوش در برابرامواج صوتی، گرد و غبار، آب و اجسام خارجی هستند که به دلیل طراحی منحصر به فرد و سایز کوچکی که دارند درداخل حفره گوش قرار میگیرند. همچنین به همراه این ایرپلاگ‌ها به دلیل اینکه در داخل حفره گوش قرار میگیرند میتوان از کلاه و عینک ایمنی استفاده کرد. این ایرپلاگ ها از گوش افراد در برابر صداهای زیاد و مهیب محافظت کرده و صدای محیط اطراف را تا حد امکان کاهش داده ولی هوشیاری فرد نسبت به محیط و آژیر‌های ضروری حفظ میشود.

ایرپلاگ ها که از انواع محافظ صدای گوش میباشند خود شامل انواع مختلفی هستند:

 1. ایرپلاگ های پلیمری
 2. ایرپلاگ های اسفنجی

ایرپلاگ های پلیمری:

ایرپلاگ های پلیمری متشکل از ماده ای به نام TPE (Thermo plastic elastomer) میباشد که این ماده خود ترکیبی از پلیمر Thermo plastic)) و پلاستیک طبیعی (Rubber)  میباشد. این ایرپلاگ‌ها به دلیل جنسی که دارند خراب نمیشوند وهم میتوان به صورت مجدد از آنها استفاده کرد. این توگوشی‌ها یا ایرپلاگ‌ها معمولا شیاردار هستند که به حالت سه پله و چهارپله میباشند که با استفاده از دسته ای که دارند به راحتی در داخل گوش قرار میگیرند و بعضی از آنها با بندی به یکدیگر متصل هستند و تا زمانی که اجزا آن از هم جدا نشده است قابل استفاده میباشد .

معرفی انواع ایرپلاگ

ایرپلاگ‌های اسفنجی:

ایرپلاگ‌های اسفنجی ازترکیب پلی پول و ایزوسایانات فوم های پلی یورتان متشکل شده است.این مدل ایرپلاگ‌ها استفاده یکبار مصرف دارند به همین دلیل بعد از استفاده از آن کاربر مجاز به استفاده مجدد از آن نمیباشد این ایرپلاگ‌ها از اسفنج های کاملا بهداشتی ساخته شده که سطح آن صاف و بسیار نرم هستند و به شکل های استوانه‌ای و مخروطی تعبیه شده‌اند.

مزایای استفاده از ایرپلاگ‌ها:

 • ایرپلاگ‌ها به دلیل حجم کمی که اشغال میکنند، سبک بودن و همچنین سایز بسیار کوچکی که دارند قابل حمل و نقل راحت تری هستند.
 • جلوگیری از آسیب های ناشی از صداها و انفجارهای بلند و مهیب
 • قیمت ارزان تر و مناسب نسبت به دیگر انواع محافظ صدای گوش
 • در محیط های گرم و مرطوب بهترین انتخاب میباشد.
 • بالاترین میزان کاهندگی صدا را فراهم میکنند.
 • قابلیت استفاده در شیفت های کار طولانی
 • دارای بند و قوطی نگهدارنده

معایب استفاده از ایرپلاگ‌ها:

 • احتمال گم شدن به علت سایز کوچکی که دارند.
 • شست و شو در هربار استفاده به علت اینکه با مخاط گوش در ارتباط هستند و درصورتی که بعد از هربار استفاده شست و شو نشود بیشتر در معرض آلودگی قرار میگیرند و در نهایت سبب بروز مشکلات عفونتی و خارش و حساسیت در گوش میشود.
 • در صورت استفاده نادرست و تهیه نکردن ایرپلاگ‌های مناسب و با کیفیت ممکن است به گوش آسیب وارد شود.
 • کاهندگی مطلوب صدا بستگی به فیت شدن آنها در گوش دارد.

تفاوت ایرپلاگ‌های پلیمری و اسفنجی با یکدیگر

ایرپلاگ‌های پلمیری در مقایسه با ایرپلاگ‌های اسفنجی از امتیاز بیشتری برخوردار هستند زیرا میتوان ازآنها مجدد استفاده کرد و صورت نگهداری مناسب مدت طولانی از این ایرپلاگ‌ها بهره برد و همچنین به دلیل جنسی که دارند میتوان هردفعه قبل و بعد استفاده کاملا آنها را شست و شو داده تا از آسیب‌های جدی جلوگیری شود. همچنین به دلیل داشتن دسته در انتهای این ایرپلاگ‌ها قراردادن در گوش و خارج کردن آنها از گوش از راحتی بیشتری برخوردار است و همچنین در برابر برخورد با نیروهای خارجی از مقاومت بیشتری برخوردار است.

اما در مقابل ایرپلاگ‌های اسفنجی به دلیل جنسی که دارند ضد آب نبوده و برای همین وقتی در مجاورت آلودگی قرار میگیرد دیگر قابل مصرف نمیباشند. ایرپلاگ‌های اسفنجی فرم پذیر بوده و داخل گوش متناسب با گوش هر کاربربه هرشکلی فرم میگیرند.

بخش پیشنهادی: ایرپلاگ tpn

چرا باید از ایرپلاگ‌ها استفاده کنیم؟

محافظ صدای گوش یا ایرپلاگ‌ها محافظ های شنوایی کوچک و پرمصرف تری هستند که به دلیل استفاده در محیط های مختلف و حمل و نقل آسان شرایط مطلوب تری را برای کاربر فراهم میکند. و همچنین به دلیل شکل و اندازه متناسبی که دارند با دیگر وسایل ایمنی مورد استفاده کاربر تداخلی ایجاد نمیکند و همچنین به دلیل کاهندگی صدا مطلوبی که دارند گزینه بسیار مناسبی برای انتخاب میباشد.همچنین ما در طول روز برای فراهم کردن آرامش و سکوت در هنگام خواب و مطالعه نیاز به محیطی آرام داریم صداگیرهای توگوشی ایرپلاگ به عنوان عایق صدا این امکان را برای افراد فراهم میسازد که شرایط مطلوب‌تری را تجربه کنند.

برای انتخاب ایرپلاگ چه مشخصه هایی را باید در نظر بگیریم؟

با آزمایش تناسب وسایل محافظت شنوایی میتوانیم بهترین انتخاب را برای کاربر فراهم کنیم برای انتخاب آن سه مولفه ی اندازه، شکل و سهولت در قرار دادن داخل گوش بسیار اهمیت دارد.همچنین انتخاب ایرپلاگ با کیفیت که باعث ایجاد مشکلات جانبی برای فرد نشود برای مثال شنوایی و سلامت آن را به خطر نیندازد حائز اهمیت میباشد.

طریقه استفاده از ایرپلاگ‌ها

 • در صورت داشتن بند ابتدا باید بند گوشی را در جای خود محکم کرد.
 • گوشی را در داخل گوش قرار داد.
 • با یک دست لاله گوش را به طرف بالا و خارج کشیده و با دست دیگر گوشی را به آرامی و به طور چرخشی داخل حفره گوش قرار داده.
 • برای خارج کردن ایرپلاگ‌ها لاله گوش را به همان ترتیب گرفته و به صورت چرخشی خارج میکنیم.

روش نگهداری از ایرپلاگ‌ها

 • شست و شو ایرپلاگ‌ها بعد از هربار مصرف
 • نگهداری آنها در قوطی های نگهدارنده برای جلوگیری از آلوده شدن و گم شدن

گوشی محافظ ایرماف چیست؟

از دیگر انواع محافظ صدای گوش میتوان به معرفی ایرماف‌ها پرداخت. ایرماف‌ها محافظ گوش‌های بسیار حرفه‌ای تری هستند که ازجنس پلاستیک و لاستیک با دو صفحه بزرگ اسفنجی میباشد که در هنگام کار کردن در مکان هایی که صدا بسیار بلند است کاربرد دارد و به دلیل ساختاری که دارد و پوشش کامل گوش‌ها تا حد بسیار زیادی از گوش در برابر صدا محافظت میکند. این ایرماف‌ها در مدل‌های مختلفی از جمله گردنی روی سر و روی کلاهی موجود هستند.

بخش پیشنهادی: ایرماف 

مزایای استفاده از ایرماف

 • قابلیت شست و شو دارد.
 • به سهولت گم نمیشود.
 • مشکل اندازه نبودن برای مجاری گوش را ندارد.
 • به دلیل پوشش دهی کامل گوش کاهندگی صدای بسیار مطلوبی را فراهم میسازد.
 • امکان استفاده همزمان با توگوشی های محافظ صدا یا همان ایرپلاگ‌ها

گوشی

معایب استفاده از ایرماف

 • سنگین بودن ایرماف‌ها نسبت به دیگر انواع محافظ صدای گوش
 • در محیط های گرم و مرطوب برای کاربر ایجاد مشکل میکند.
 • به دلیل ساختاری که دارند استفاده هم زمان ازدیگر وسایل ایمنی را دچار مشکل میکنند.

طریقه استفاده از ایرماف

 • ابتدا صفحات گوشی را از داخل صفحات نگهدارنده بیرون کشیده.
 • اطمینان یافتن از صحیح قرار گرفتن باشتک‌ها و نم گیرهای گوشی بر روی گوش
 • بیرون کشاندن رکاب‌های فلزی تا آخرین حد امکان در امتداد نوار نگهدارنده
 • در ادامه رکاب‌ها را به داخل لغزانده تا باند نگهدارنده کاملا برروی سر نشانده شود
 • قاب های گوشی را روی گوشی ثابت کرده به صورتی که فلش با علامت top برای ثابت شدن بهتر سمت بالای گوش باشد هدباند را به طور دقیق برروی سر قرار دهید.

چرا باید از محافظ گوش استفاده کنیم؟

سر و صدا از عواملی است که سیستم شنوایی ما را تحت تاثیر قرار میدهد با علم بر این موضوع میدانیم که گوش یکی از حواس پنجگانه انسان میباشد که وظیفه شنیدن صداهای مختلف را دارد و اگر امواج صوتی بیشتر از آستانه تحمل گوش باشد آسیب های جبران ناپذیری را متحمل میشود. حداکثرصدای مجاز در محیط کار دریک شیفت ۸ ساعته ۸۵ دسی بل میباشد که در غیر این صورت سبب ناشنوایی های حسی ، عصبی و یا هردو میگردد و همچنین باعث بروز مشکلات از جمله فشار، قند، کلسترول و اضطراب و …میشود. کاهش شنوایی در فرکانس ۴۰۰۰ هرتز اولین علامت ناشنوایی میباشد که این کاهش شنوایی از دو مرحله عبور میکند که مرحله اول برگذشت پذیر و موقتی میباشد و مرحله دوم برگشت ناپذیر و دائمی است. بنابراین برای پیشگیری از کاهش شنوایی باید مواردی رعایت شود که میتوان به مواردی که در زیر نامبرده شده است اشاره کرد:

 1. اندازه گیری صدا
 2. تعیین منابع تولید صدا
 3. اقدامات مهندسی و اجرایی یعنی استفاده از دستگاه‌های که آلودگی صوتی کمتری ایجاد میکنند
 4. استفاده از تجهیزات حفاظت شنوایی

مورد چهارم یکی از مهمترین موارد پیشگیری میباشد زیرا گوشی های ایمنی مورد چهارم یکی از مهمترین موارد پیشگیری میباشد زیرا گوشی‌های‌ ایمنی مانعی بین منبع تولید صدا و گوش هستند و میتوانند از گوش در برابر آسیب‌های جدی محافظت کنند.

بهترین انتخاب کدام است ایرماف یا ایرپلاگ

طبیعی است که شما برای انتخاب بهتر و مناسب بین انواع گوشی محافظ صدا ایرپلاگ و ایرماف دچار مشکل شوید اما باید در نظر داشته باشید که آیا شما دائما نیاز به استفاده از گوش گیر را دارید یا خیر اگر جواب شما منفی است که استفاده از ایرپلاگ‌های یکبار مصرف بهترین گزینه انتخابی برای شما میتواند باشد در غیر این صورت با توجه به محیطی که در آن کار میکنید و حجم صدایی که موجود است میتوانید از ایرپلاگ‌های پلیمری یا ایرماف‌ها استفاده کنید.

از دیگر نکاتی که شما میتوانید به هنگام تهیه محافظ گوش به آن توجه کنید توجه به شاخص‌های NRR (توانایی کاهش صوت) و SNR (قدرت تبدیل نویز به سیگنال شنوایی) میباشد. این دو شاخص از فاکتورهایی میباشد که به شما در تعیین محافظ گوش متناسب با محیط کار و استفاده شما کمک بسیاری میکند.

کاربرد محافظ صدای گوش

 • صنایع شیمیایی
 • صنایع نفت،گاز و پتروشیمی
 • صنایع داروسازی
 • صنایع غذایی
 • صنایع تولیدی
 • خودروسازی
 • پالایشگاه ها
 • مونتاژکاری
 • جوشکاری
 • استفاده در بعضی از ورزش ها:شنا ، تیراندازی و…

بهترین مرکز و فروشنده برای خرید انواع گوشی‌های محافظ صدا

از آنجایی که انتخاب یک محافظ صدای گوش مهم ترین انتخاب و تصمیم کارفرمایان و کابران برای حفظ سلامت شنوایی و گوش میباشد انتخاب یک مرکز معتبر و قابل اعتماد بسیار حائز اهمیت میباشد. فروشگاه تجهیزات ایمنی تدبیر پاسارگاد نوآوریکی از معتبر ترین فروشگاه ها در عرضه ی تجهیزات ایمنی میباشد که با عرضه کالای با کیفیت و همچنین تنوع در انواع محافظ صدای گوش و پشتبانی بهترین برند های موجود بازار و دنیا و مشاوره تخصصی در انتخاب محافظ صدای گوش متناسب با نیاز شما و همچنین دارا بودن قیمت مناسب نسبت به دیگر فروشنده ها آماده خدمت رسانی به شما همراهان عزیز میباشد.

در پایان سلامتی قابل تعویض و تعمیر نمیباشد پس با رعایت نکات ایمنی هم در حفظ سلامتی خود بکوشیم و همچنین با پرداخت هزینه کمتر و به موقع از پرداخت هزینه های بیشتر و گزاف جلوگیری کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها