تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 مهر 1402 - 11:58
56 بازدید
کد خبر : 209287

پاسخ سوالات در مورد ابطال سند رسمی

پاسخ سوالات در مورد ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی اسناد به عنوان یک ادله اثبات دعوی در نظام حقوقی ایران است که به اسناد عادی و اسناد رسمی تقسیم می شوند. اسناد رسمی از توان اثباتی و اجرایی بالاتری نسبت به اسناد عادی برخوردار می باشند. از این رو بعد از اینکه سند رسمی در مرجع صالح و طبق قانون ثبت

ابطال سند رسمی

اسناد به عنوان یک ادله اثبات دعوی در نظام حقوقی ایران است که به اسناد عادی و اسناد رسمی تقسیم می شوند. اسناد رسمی از توان اثباتی و اجرایی بالاتری نسبت به اسناد عادی برخوردار می باشند. از این رو بعد از اینکه سند رسمی در مرجع صالح و طبق قانون ثبت شد، می توان از صحت مندرجات آن، اطمینان حاصل کرد و به آن استناد نمود.

با این حال گاهی ممکن است هنگام تنظیم سند رسمی در مرجع مربوطه، شرایط قانونی رعایت نشود. به همین دلیل می توان سند رسمی تنظیم شده را بلا اعتبار تلقی کرد. در این شرایط این سوال مطرح است که چگونه و از چه طریق، می توان نسبت به ابطال اسناد رسمی اقدام کرد؟ پرداختن به این موضوع امری ضروری است. زیرا ابطال سند رسمی به ویژه اسناد رسمی مالکیت، جزو دعاوی حقوقی مطرح می شوند.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم درباره شرایط ابطال سند، مراحل و مدارک لازم را بیان کنیم. برای پاسخ به سوال در مورد ابطال سند رسمی، در ادامه همراه ما باشید.

شرایط ابطال سند رسمی

طبق ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی، اسنادی که توسط ماموران واجد صلاحیت، در دفتر ثبت اسناد و املاک و با رعایت قوانین و مقررات به تنظیم می رسند، اسناد رسمی محسوب می شوند. این اسناد از اسناد عادی، توان اجرایی و اثباتی بالاتری دارند و به همین دلیل بیشتر افراد، برای عقد قراردادهای خود، سند رسمی تنظیم می کنند. اما گاهی به دلایل مختلفی، ممکن است که این قبیل اسناد، اعتبار لازم را نداشته باشند و بتوان نسبت به ابطال اسناد رسمی اقدام نمود.

در این خصوص، سوال در مورد ابطال سند رسمی مطرح می شود که شرایط آن چیست؟ به عبارتی شرایطی که می توان سند رسمی را باطل کرد و آن را از اعتبار انداخت چیست؟ پیگیری در دادگاه حقوقی یکی از شرایطی است که می توان نسبت به ابطال سند اقدام کرد. زیرا اعتبار بالایی دارد و از همین رو فقط با صدور حکم دادگاه می توان سند رسمی را باطل کرد و مراجعی مانند دفتر اسناد رسمی، صلاحیت این کار را ندارند.

برای برای دریافت پاسخ به سوال در مورد ابطال سند رسمی و دریافت مشاوره می توانید با بهترین وکیل شیراز تماس حاصل فرمایید.

معاملات صوری

در ارتباط با شرایط ابطال سند رسمی باید گفت که افراد فقط زمانی این امکان را دارند که دلیلی موجه برای بی اعتبار بودن سند رسمی استناد کنند.

یکی از مهم ترین شرایط ابطال سند رسمی این است که معامله انجام شده صوری بوده است. یعنی طرفین بدون قصد و رضایت و به شکل صوری اقدام به معامله و تنظیم سند رسمی کرده اند. در این شرایط حتی اگر سند ملکی صادر شده باشد، می توان به ابطال اسناد رسمی اقدام نمود.

جعلی بودن سند

جعلی بودن سند و افرادی که با تقلب سند جعلی تنظیم کرده اند، یکی از شرایط ابطال اسناد رسمی تنظیم شده از طریق دادگاه است. برای مثال اگر شخصی با تقلب و جعل، سند ملکی برای خود گرفته باشد، در این شرایط با اثبات اینکه سند جعلی است، می توان آن را از طریق دادگاه باطل کرد.

اسناد جهت تضمین

اسناد جهت تضمین، شرایطی است که فرد برای ارائه تضمین به شخص دیگر مثلاً در ازای قرض، ملک خود را به دیگری انتقال نموده و سند رسمی به نام وی تنظیم شده باشد. در این شرایط فرد پس از ادای قرض، مجدداً ملک خود را پس می گیرد. اما اگر بعد از ادای قرض طرف مقابل از پس دادن ملک امتناع کرد، می توان سند رسمی را باطل نمود.

معامله معارض

وقوع معاملات معارض یکی دیگر از شرایط ابطال سند رسمی تنظیم شده است. معاملات معارض به معاملاتی می گویند که با یکدیگر تعارض دارند. مثل زمانی که یک شخص کلاهبرداری کرده و یک ملک را همزمان به دو یا چند نفر فروخته باشد. در این شرایط اولین معامله درست بوده و سند رسمی دوم به دلیل اینکه با سند مالکیت اول، در تعارض می باشد، اعتبار ندارد و قابل ابطال است. برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر و داشتن سوال در مورد ابطال سند رسمی می توانید با بهترین وکیل شیراز در ارتباط باشید.

مراحل و نحوه ابطال سند رسمی 

جعلی بودن سند رسمی اولین دلیل و ادعا یاد شده برای ابطال سند رسمی است. دلایل دیگر و موارد خاصی هم وجود دارند، اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که تنها مرجعی که صلاحیت ابطال سند رسمی را دارد، دادگاه می باشد. پس اداره ثبت اسناد و املاک قادر به ابطال سند رسمی نیستند.
مرحله اول: خواهان، دادخواست ابطال سند مالکیت رسمی و اسناد و مدارکی که موضوع در محکمه را اثبات می کند، در دفاتر خدمات قضایی ثبت می کند.
مرحله دوم: دادگاه حقوقی، دادخواست ابطال سند را بررسی کرده و در صورت کافی بودن مدارک و اسناد ارائه شده، پرونده با حکم ابطال سند رسمی به دفتر اسناد و مدارک ارجاع می شود.
مرحله سوم: اداره ثبت اسناد، مدارکی که برای ابطال سند مالکیت ارسال شده است را به بایگانی ارسال می کند تا ضمیمه سوابق شود.
مرحله چهارم: بعد از اینکه مراحل تشریفات ثبتی طی شد، پرونده ابطال اسناد رسمی تشکیل می شود.
مرحله پنجم: اگر در مدارک و اسناد، ایراد و نقصی وجود نداشته باشد، سند مالکیت فعلی ابطال می شود.
مرحله آخر: پیش نویس سند مالکیت جدید تهیه شده و سند مالکیت فعلی به سند مالکیت جدید انتقال می یابد.

در صورت داشتن سوال در مورد ابطال سند رسمی می توانید با بهترین وکیل شیراز در ارتباط باشید. در صورت داشتن سوال در مورد ابطال سند رسمی و مدارک لازم و مورد نیاز در ادامه با ما همراه باشد.

مدارک لازم برای ابطال سند رسمی

ممکن است برای هر شخصی سوال در مورد ابطال سند رسمی و مدارکی که جهت ابطال سند مورد نیاز است، پیش بیاید برای ابطال سند رسمی با هر ادعایی، نیاز به ارائه مدارک مرتبط با ادعا و همین طور مدارک هویتی به دادگاه می باشد.
مدارک لازم جهت این امر به شرح زیر است:

  • کارت ملی، شناسنامه و تصویر برابر اصل آن ها
  • دادخواست ابطال سند
  • سند رسمی که از دادگاه درخواست شده تا ابطال شود و سند فعلی که در اختیار خواهان است.
  • هرگونه قرارداد اسناد مرتبط با ادعای ابطال یا مبایعه نامه
  • سایر مدارک که تایید کننده ادعای ابطال سند رسمی باشد؛ شامل مدرک های جعلی فیش بانکی و یا ضمانت نامه های بانکی و غیره

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعاتی در خصوص ابطال سند رسمی، شرایط ان و مراحل و مدارک مورد نیاز بیان شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ برای سوال در مورد ابطال سند رسمی و همچنین اطلاعاتی درباره ابطال دستور اجرا و عملیات اجرایی اسناد لازم اجرا می توانید با بهترین وکیل شیراز همراه باشید.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها