تاریخ انتشار : دوشنبه 30 مرداد 1402 - 12:20
57 بازدید
کد خبر : 208998

چرا اجاق گاز دود می کند؟

چرا اجاق گاز دود می کند؟

تعمیرات اجاق گاز و یا تعمیرات هود، از جمله اقداماتی هستند که در رابطه با رفع خرابی ها و ایرادات این وسایل انجام می پذیرند. به طور مثال دود کردن اجاق گاز یا مکش نداشتن هود که از مشکلات رایج آن ها شناخته می شوند، باید برای عیب یابی و تعمیر هر دستگاه اقدام نمود. شناسایی عواملی

تعمیرات اجاق گاز و یا تعمیرات هود، از جمله اقداماتی هستند که در رابطه با رفع خرابی ها و ایرادات این وسایل انجام می پذیرند. به طور مثال دود کردن اجاق گاز یا مکش نداشتن هود که از مشکلات رایج آن ها شناخته می شوند، باید برای عیب یابی و تعمیر هر دستگاه اقدام نمود.

شناسایی عواملی که منجر به ایجاد خرابی و یا اختلال در عملکرد هود و اجاق گاز می شوند، در تشخیص علت اصلی آن ها کمک کرده و در نهایت کارایی هر کدام بازگردانده خواهد شد. تکنسین های متخصص مرکز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، برای رفع ایرادات گفته شده دلایل هر خرابی را شرح داده و به شما در زمینه عیب یابی آن ها کمک خواهند کرد.

علت دود کردن شعله اجاق گاز

۶ دلیل دود کردن شعله اجاق گاز

در مجموع ۶ عامل وجود دارند که بروز هر کدام دلیل دود کردن شعله های اجاق گاز می شوند. باید تمامی آن ها را مرد بررسی قرار دهید تا شعله های کارایی خود را به دست آورند:

اجاق گاز نو است

چه مدت است که اجاق گاز را خریداری و راه اندازی کرده اید؟ مشاهده دود در اجاق گاز، شاید امری عالی نباشد، اما اگر به تازگی از آن استفاده می کنید، به دلیل سوختن پلاستیک و دیگر موادی است که در تولید اولیه این دستگاه استفاده شده است، شعله ها دود خواهند کرد. بهتر است بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه اجازه دهید تا تمامی شعله ها بدون این که برای پخت غذا استفاده شوند، به صورت آزاد بسوزند. اما اگر اجاق گاز شما نو نیست، دود زدن شعله ها عادی نبوده و نشانه ای از معیوب بودن این وسیله به شمار می آید.

شعله ها را تمیز کنید

به دلیل کارایی اجاق گاز برای پخت مواد غذایی، کثیف شدن شعله ها بر اثر خرده ذرات مواد غذایی و چربی ها امری طبیعی است. بسیاری از آن ها قابل مشاهده نبوده و با نفوذ به شعله ها و درز های اجاق گاز ، پس از روشن شدن هر شعله، شروع به سوختن کرده و ایجاد دود می کنند. توصیه می کنیم پس از هر بار پختن غذا و کار با اجاق گاز، حتما با مایع تمیز کننده مخصوص و دستمال، آن را به خوبی نظافت کنید.

شعله های معیوب هستند

با مختل شدن عملکرد هر شعله می تواند در زمان روشن شدن، از خود دود تولید می کند. بی توجهی به اصول نگهداری از اجاق گاز و یا گرفتگی شعله ها، دلیل خرابی آن ها بوده و باید برای رفع این ایراد، حتما با تعمیرکار اجاق گاز تماس گرفته شود.

گاز و هوا تناسب ندارند

متناسب نبودن میزان گاز و هوا در مخلوط کن اجاق گاز، ممکن است باعث دود کردن شعله ها شود. بررسی کنید که فشار گاز به مخلوط کن زیاد نباشد. اگر متوجه معیوب بودن این بخش شدید، حتما از تکنسین اجاق گاز برای تعمیر یا تعویض آن کمک بگیرید.

از مواد شوینده مناسب اجاق گاز استفاده کنید

از آن جایی که اجاق گاز همواره در تماس با مواد غذایی قرار دارد، آمادگی جذب انواع آلودگی ها و چربی ها ذرات ریز مواد غذایی است. برای از بین بردن آن ها و تمیز کردن اجاق گاز، استفاده از مواد شوینده شیمیایی، راهکار مناسبی محسوب می شود. اما در صورت استفاده نباید اقدام به روشن کردن شعله ها کنید. چرا که مواد شوینده هنوز به طور کامل خشک نشده اند و سوختن آن ها به دلیل روشن شدن شعله ها، ایجاد دود خواهد کرد. پس صبر کنید تا مواد شوینده به طور کامل از تمامی بخش های اجاق گاز خشک شوند.

تعمیر اجاق گاز و هود

سر شعله ها جا به جا شده اند

برای عملکرد صحیح شعله ها، باید نازل شعله های اجاق گاز در جای خود قرار بگیرند. در غیر این صورت فرآیند اشتعال شعله ها دچار اختلال می شود. اگر حین نظافت آن ها، نازل ها را جا به جا کرده اید، مجدد محل قرار گیری هر نازل را بررسی کرده و مطمئن شوید که به درستی بر روی مشعل ها قرار گرفته باشند. دود ناشی از این عامل به دلیل منطبق نبودن محل خارج شدن گاز و نازل بیرونی است.

آیا زرد سوختن شعله ها طبیعی است؟

در کنار مشکل دود کردن شعله ها، زرد سوختن آن ها نیز غیر طبیعی بوده و نیاز به عیب یابی دارد. شعله ها باید با رنگ آبی بسوزند و تغییر این رنگ به هر رنگ دیگر، نشانه ای از بروز ایراد در سوختن گاز به شمار می آید. بررسی کنید که ترکیب گاز و اکسیژن در مخلوط کن اجاق گاز به درستی و مساوی انجام می شود. بیش تر شدن میزان اکسیژن در مخلوط نسبت به گاز، باعث تغییر رنگ شعله ها خواهد شد.

بررسی ۴ دلیل کاهش مکش هود آشپزخانه

همواره اجاق گاز و هود آشپزخانه در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته اند. این دو یار همیشگی، برای بهبود روند پخت و پز و همین طور انجام این پروسه، نقش مهمی را ایفا می کنند. تصور کنید با دود کردن شعله ها، برای از بین بردن دود ایجاد شده، هود را روشن کرده و متوجه می شوید که مکش نداشتن دستگاه، مانع از جمع دود توسط آن می شود. از این رو باید پس از رفع مشکل شعله ها، برای بررسی دلیل کم شدن مکش هود نیز اقدام کنید.

فیلتر های هود کثیف هستند

با روشن کردن هود، این فیلتر ها هستند که باعث جذب انواع آلاینده های محیط آشپزخانه شده و آن ها را از بین می برند. حال اگر بر اثر چربی و کثیفی، مسدود شده باشند، مکش دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و منجر به کم شدن آن می شوند. تمیز کردن و یا تعویض فیلتر های هود اختلال ایجاد شده در کارایی این وسیله را برطرف خواهد کرد. اگر در این زمینه مهارت فنی ندارید، با تکنسین هود تماس بگیرید.

فن یا پروانه فن معیوب شده اند

عملکرد مکش هود، به سلامت فن یا پروانه فن بستگی دارد.ممکن است به دلیل فرسودگی و مستهلک شدن، پروانه ها آسیب دیده و کارایی آن ها کم شده است. البته معیوب شدن فن نیز می تواند باعث کم شدن قدرت مکش این دستگاه شود. اگر در عیب یابی آن مهارت کافی ندارید، با تکنسین متخصص هود تماس بگیرید.

توان موتور کم شده است

خرابی موتور از جمله ایراداتی است که دیر یا زود رخ خواهد داد. ضعیف شدن موتور به دلیل قدیمی بودن هود است. باید موتور عیب یابی شده و در صورت نیاز موتور جدیدی متناسب با مدل هود، جایگزین آن شود. توصیه می کنیم در این زمینه از تعمیرکار نمایندگی تعمیرات هود کمک بگیرید.

برد الکترونیکی هود ایراد دارد

هود های هوشمند، به برد الکترونیکی مجهز شده اند. این برد وظیفه کنترل عملکرد تمامی بخش های دستگاه را بر عهده دارد. با کاهش مکش دستگاه، ممکن است برد الکترونیکی معیوب شده و نیاز به عیب یابی و تعمیر داشته باشد. این بخش بسیار حساس بوده و باید برای بررسی خرابی آن، مهارت فنی داشته باشید. با کمک تکنسین متخصص هود می توانید خرابی آن را برطرف کنید.

تعمیر هود و اجاق گاز

۱۳ پیشنهاد برای جلوگیری از خرابی اجاق گاز و هود

از آن جایی که هود و اجاق گاز نقش مهمی در پخت و پز دارند، خرابی هر کدام پروسه آشپزی را مختل خواهد کرد. رعایت موارد زیر کمک می کند تا از مشکلاتی نظیر کاهش مکش هود یا حتی دود زدن شعله ها در اجاق گاز جلوگیری شود:

 1. حتما نصب اجاق گاز را بر اساس عملیات گفته شده در راهنمای استفاده از آن انجام دهید.
 2. هنگام نظافت اجاق گاز، از سیم ظرفشویی و یا اجسام تیز و سخت استفاده نکنید.
 3. از سر رفتن غذا جلوگیری کنید. نفوذ چربی و مواد مایع در شعله ها، مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.
 4. از مواد ضد عفونی کننده جهت تمیز کردن اجاق گاز استفاده کنید.
 5. پس از نظافت اجاق گاز مطمئن شوید که سر شعله ها به درستی در جای خود قرار گرفته باشند. در غیر این صورت ممکن است جرقه زدن آن ها نیز دچار ایراد شود.
 6. هر گونه تغییر ظاهری در شعله ها را جدی گرفته و دلیل آن را تشخیص دهید.
 7. باید به صورت دوره ای برای نظافت هود اقدام کنید.
 8. فیلتر های هود باید مرتب و بر اساس تعداد دفعاتی که از این دستگاه استفاده می کنید، شسته شوند.
 9. از آب ولرم و مواد شوینده معمولی برای شستن فیلتر ها استفاده کنید.
 • در صورت نیاز می توانید برای خرید و نصب فیلتر های جدید و سازگار با دستگاه هود خود اقدام کنید.
 • برای جلوگیری از بروز هر گونه خرابی در هود، استفاده از خدمات سرویس های دوره ای هود را پیشنهاد می دهیم.
 • چنان چه مهارت و دانش کافی برای رفع خرابی اجاق گاز یا هود را ندارید، از تعمیرکار متخصص هر دستگاه در این زمینه کمک بگیرید.
 • نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران، خدمات تعمیر اجاق گاز در محل را ارائه می دهد.
 • با استفاده از خدمات تعمیر هود در محل نیز می توانید ایرادات این وسیله را به کمک تکنسین برطرف کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها