تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1400 - 17:51
137 بازدید
کد خبر : 192486

از قیاس رتبه ایران با ترکیه تا پژوهشگرانی که بیشترین مقاله ها را دارند

از قیاس رتبه ایران با ترکیه تا پژوهشگرانی که بیشترین مقاله ها را دارند

عکس تزیینی است بررسی‌های یک مطالعه نشان داد که رشد تولیدات علمی ایران در حوزه غدد درون‌ریز و متابولیسم قابل توجه است، اما رتبه علمی آن از نظر کمیت و کیفیت نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تری دارد. به گزارش ایسنا، در سند جامع علمی کشور تاکید فراوانی بر رشد و توسعه علمی حوزه‌های مختلف شده است. برای

از قیاس رتبه ایران با ترکیه تا پژوهشگرانی که بیشترین مقاله ها را دارند
عکس تزیینی است

بررسی‌های یک مطالعه نشان داد که رشد تولیدات علمی ایران در حوزه غدد درون‌ریز و متابولیسم قابل توجه است، اما رتبه علمی آن از نظر کمیت و کیفیت نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تری دارد.

به گزارش ایسنا، در سند جامع علمی کشور تاکید فراوانی بر رشد و توسعه علمی حوزه‌های مختلف شده است. برای ارزیابی میزان رشد و توسعه علم، برون‌دادهای علمی هر حوزه را مورد بررسی قرار می‌دهند. برون‌دادهای علمی نشان‌دهنده فعالیت‌های پژوهشی و میزان توسعه و پیشرفت علم در کشورهای مختلف است و ارزیابی آن‌ها برای سیاست‌گذاران علمی کشورها و دانشگاه‌ها، کاری ضروری است.

مطالعات علم‌سنجی، به منظور بررسی کمیت و کیفیت بروندادهای پژوهشی پژوهشگران، موسسات، کشورها، مجلات و حوزه‌های مختلف به ‌کار می‌رود و نقش مهمی در هدایت سرمایه‌های مالی و انسانی در مراکز علمی دارد.

حوزه «غدد درون‌ریز و متابولیسم» یکی از حوزه‌های بسیار مهم سلامت است؛ چراکه طیف گسترده‌ای از بیماری‌های مربوط به این حوزه ماهیتی مزمن و غیر واگیر دارند و به عنوان یکی از محرک‌های اصلی اتلاف هزینه سلامت در کشورهای مختلف به شمار می‌روند. برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم، در سراسر دنیا پژوهش‌هایی با هزینه گزاف در سراسر دنیا انجام شده و نتایج آن در نشریات معتبر علمی منتشر می‌شود اما در صورت عدم کیفیت مناسب و عدم استفاده توسط سایر پژوهشگران و جامعه پزشکی می‌تواند باعث اتلاف هزینه شود.

مطالعات گذشته نشان داده که در دو دهه اخیر، حوزه موضوعی غدد درون‌ریز و متابولیسم در ایران رشد چشم‌گیری از نظر تولیدات علمی داشته است و در نقشه علمی پزشکی ایران، اهمیت ویژه‌ای دارد. بنابراین وجود برنامه‌هایی برای سیاست‌گذاری‌های علمی در این حوزه ضروری است.

با توجه به این‌که تا کنون مطالعه جامعی در خصوص تولیدات علمی حوزه غدد ایران در پایگاه وب آو ساینس (web of science) که معتبرترین پایگاه استنادی دنیا است، انجام نشده، به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه علم‌سنجی، پژوهش‌های ایران در این حوزه را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه فهیمه محمدی، مریم شکفته و مریم کازرانی؛ پژوهشگران گروه کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مشارکت داشتند.

در این پژوهش، کلیه مدارک منتشر شده در حوزه غدد درون‌ریز و متابولیسم در ایران؛ شامل: مقاله، چکیده، مقاله مروری و … که در سال ۲۰۱۹ در پایگاه استنادی وب آو ساینس نمایه شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده مشخص شد که تا پایان سال ۲۰۱۹، تعداد کل انتشارات علمی حوزه غدد درون‌ریز و متابولیسم در دنیا ۸۹۲ هزار و ۸۶۴ مدرک و سهم ایران از آن‌ها چهار هزار و ۳۱۸ مدرک است و ۰.۴۹ درصد از این انتشارات این حوزه توسط پژوهشگران ایرانی منتشر شده است. به طور کلی می‌توان گفت که تولیدات این حوزه در ایران و در جهان روند رشد خوبی داشته‌اند.

در بین تولیدات ایران تنها دو عنوان به زبان فرانسوی و بقیه تولیدات به زبان انگلیسی منتشر شده بود. در بین انتشارات علمی ایران در این حوزه، بیشترین میزان مربوط به مقالات پژوهشی (حدود ۶۲ درصد)، چکیده مقالات همایش (۲۵ درصد) و مقالات مروری (حدود ۱۰ درصد) بود. در این بین یک مقاله نیز ابطال (رترکت) شده بود.

بررسی‌ها نشان داد که بیشترین درصد انتشارات علمی ایران مربوط به سال ۲۰۱۹ با ۱۵.۵۳۴ درصد بود. ایران در بین کشورهای دنیا، رتبه ۳۲ را داشت ولی در سال‌های مورد بررسی، روند روبه‌رشدی داشته است. به طوری که از رتبه ۶۳ در سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۹ میلادی (۵۱ تا ۷۷ شمسی) به رتبه ۱۹ در سال ۲۰۱۹ رسیده است و در این سال بهترین رتبه را کسب کرده است. همچنین در تولیدات حوزه غدد درون‌ریز نیز ایران در بین کلیه حوزه‌های پزشکی ایران از رتبه ۲۷ در سال ۲۰۰۱ به رتبه هشت در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

همچنین مشخص شد که با توجه به مجموع تولیدات علمی کشورهای مختلف در زمینه غدد درون‌ریز و متابولیسم، در بین کشورهای خاورمیانه، کشورهای ترکیه، اسرائیل و ایران به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم خاورمیانه و رتبه‌های ۲۲، ۲۳ و ۳۲ جهانی را کسب کرده‌اند. از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ رتبه اول تا سوم کشورهای خاورمیانه در این حوزه، به ترتیب مربوط به ترکیه، اسرائیل و ایران بود؛ اما از سال ۲۰۱۵ به بعد ایران توانسته بعد از کشور ترکیه، رتبه دوم را در بین کشورهای خاورمیانه به‌دست آورد.

پژوهشگران در این مطالعه شاخص استناد را نیز بررسی کردند. این شاخص تا حدودی کیفیت مقالات را نشان می‌دهد. این بررسی نشان داد که در حوزه غدد میانگین استنادهای دریافتی هر مدرک هشت استناد بوده است. پژوهشگران می‌گویند به نظر می‌رسد برای بالا بردن تعداد استنادها در این حوزه، نیاز به پژوهش‌های با کیفیت‌تری است.

در بررسی‌ها مشخص شد که در حوزه غدد درون‌ریز و متابولیسم، همانند سایر حوزه‌های پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه اول را دارد. از نظر میانگین استناد دریافتی برای هر مقاله، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بهترین عملکرد را در میان ده دانشگاه برتر کشور داشته‌اند و به طور میانگین ۱۲.۸۶ استناد دریافت کرده‌اند و این موضوع نشان می دهد که مقالات این دانشگاه، به نسبت دیگر دانشگاه‌ها کیفیت بیتشری داشته‌اند.

بررسی‌های این مطالعه نشان داد که بیش از ۳۰ درصد از کل تولیدات علمی کشور در حوزه غدد توسط ۱۰ پژوهشگر پر تولید منتشر شده است که در این میان «فریدون عزیزی» و «باقر لاریجانی» پر تولیدترین پژوهشگران این حوزه هستند.

نتایج مربوط به همکاری‌های علمی نشان داد که پژوهشگران ایرانی با پژوهشگرانی از ۷۹ کشور دنیا مشارکت علمی داشته‌اند. بیشترین مشارکت با کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلیس و کانادا بوده است.

بررسی‌ها نشان داد که پژوهشگران این حوزه تولیدات علمی خود را در ۱۶۲ نشریه مختلف منتشر کرده‌اند و در این میان ۱۰.۵۹ درصد از تولیدات علمی حوزه غدد ایران در مجله Annals of Nutrition and Metabolism منتشر شده است. این مجله در کشور سوئیس به چاپ می‌رسد و در سال ۲۰۱۸ ضریب تاثیر آن ۳.۰۵۱ بوده است.

پژوهشگران این مطالعه در خصوص نتایج به‌دست‌آمده می‌گویند: تولیدات علمی حوزه غدد درون‌ریز و متابولیسم در ایران رتبه مناسبی در بین سایر حوزه‌های پزشکی ایران داشته و از رشد قابل قبولی برخوردار است. اما هنوز فاصله زیادی با کشورهای برتر این حوزه دارد. ایران برای رسیدن به رتبه اول منطقه در این حوزه باید کشور ترکیه را پشت سر بگذارد و از نظر کمی و کیفی به توسعه بیشتری نیاز دارد. تعیین اولویت‌های پژوهشی، ارتقای مجلات ایران در سطح بین‌المللی و همچنین همکاری‌های ملی و بین‌المللی در این خصوص می‌تواند به ارتقای کمی وکیفی پژوهش‌های مذکور کمک کند.

یافته‌های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تحلیل علم‌سنجی بروندادهای علمی ایران در حوزه غدد درون‌ریز و متابولیسم در پایگاه وب آو ساینس» در مجله غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران، زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

صیغه نامه برای هتل

قیمت فنس

پریفرم

سایت مدیر اکسپرت

خرید انواع هدایای تبلیغاتی خلاقانه

خرید دتکتور گاز از نماینده رسمی ایران

مبانی حقوق مهندسی

خرید صندل عمده

نحوه محاسبه اقساط

قیمت خرید تلویزیون ⭐️زیر 5میلیون⭐️

قیمت فنس

صندلی آرایشگاه

زير نويس ساز

لمینت متحرک دندان

جعبه سازی

اهمیت استفاده از رپورتاژ

بهترین صرافی های ارزدیجیتال

 

New punjabi songs

 

سامانه خودنویس

 

آزمایشات طب کار بدو استخدام

گن بعد از جراحی ژینکوماستی

آموزش خرید بیت کوین

مرجع خرید و فروش هماتیت

سازمان امور مالیاتی

 

بهترین فیلم های 2023

تقویت انتن موبایل

مانیتور دنا

شیشه ماشین

عرضه کننده سیم خاردار،فنس،ورق های شیروانی با قیمت عمده

خرید اکانت کلش

 

تشک دو نفره

 

 

دکتر علی پرند

 

 

 

 

 

 

https://nipoto.com/ethereum

 

 

 

 

شرکت کیمیا همرنگ

 

 

 

 

 

 

 

 

خرید تابلو برق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسرارالشفاء

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح