تاریخ انتشار : پنجشنبه 11 آذر 1400 - 21:18
64 بازدید
کد خبر : 137643

خودآگاهی عاملی موثر در افزایش دانش رسانه‌ای است

خودآگاهی عاملی موثر در افزایش دانش رسانه‌ای است

ایسنا/کردستان مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان خودآگاهی را عامل موثری در افزایش دانش رسانه‌ای خواند و گفت: با توجه به اینکه بحث قومیت در کردستان وجود دارد و این استان مرزی محل و بهانه سواستفاده دشمنان است بنابراین ابزار دشمن فضای مجازی و ماهواره است تا بتواند اهداف خود برسد و باید با خودآگاهی و

خودآگاهی عاملی موثر در افزایش دانش رسانه‌ای است

ایسنا/کردستان مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان خودآگاهی را عامل موثری در افزایش دانش رسانه‌ای خواند و گفت: با توجه به اینکه بحث قومیت در کردستان وجود دارد و این استان مرزی محل و بهانه سواستفاده دشمنان است بنابراین ابزار دشمن فضای مجازی و ماهواره است تا بتواند اهداف خود برسد و باید با خودآگاهی و افزایش دانش رسانه‌ای مانع رسیدن دشمن به اهداف شد.

جعفر عبدالملکی مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان در نشست هم اندیشی علما و روحانیون با موضوع سواد رسانه‌ای که به همت اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان در مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزار شد، اظهار کرد: سواد رسانه‌ای دانش و معارف جدید رسانه‌ای است و از حوزه‌های موثر در تعمیق این دانش، بصیرت و مهارت رسانه‌ای ماموستاها و روحانیون هستند.

عبدالملکی عنوان کرد: براساس نظرسنجی‌های صدا و سیما، علیرغم شیطنت‌ها و دسیسه‌های دشمنان برای کمرنگ کردن نقش روحانیون اما روحانیون همچنان جزو گروه‌های مرجع جامعه به شمار می‌روند و روحانیون با منبر و تریبونی که در اختیار دارند می‌توانند برای تبیین دانش رسانه‌ای کمک کنند.

وی یادآور شد: فضای مجازی و رسانه‌های نوظهور خود را به جامعه تحمیل کرده‌اند و تکثر و تعدد شبکه‌های اجتماعی که روز به روز در حال افزایش است قابل احصاء نیست.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان اعلام کرد: ما روزانه در معرض پیام‌های رسانه‌ای هستیم و اینجاست که بحث سواد رسانه‌ای معنی می‌یابد و فرد باید بداند که چگونه در برابر این هجمه رسانه‌ای زندگی کند تا تحت تاثیر القائات و تشویش‌ها قرار نگیرد؛ بنابراین در سواد رسانه‌ای میزان خوراک رسانه‌ای و شکل و اندازه آن باید مشخص باشد.

عبدالملکی با بیان اینکه همگام با تکامل جامعه، رسانه‌ها نیز سیر تکاملی پیدا کرده‌اند، افزود: از صدر اسلام تاکنون سواد رسانه‌ای وجود داشته اما امروز فضای مجازی معادلات را برهم زده و این فضای توده‌ای و این انبوه قابل رویت و قابل احصا نیست و فضای مجازی بر جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان سیطره یافته است.

وی خاطرنشان کرد: امروزه جوانان و نوجوانان به لحاظ سواد رسانه‌ای از والدین پیشی گرفته‌اند که این امر باعث دچار فاصله، تاخر و شکاف بین والدین و بزرگترها با نوجوانان و جوانان شده است.

عبدالملی عنوان کرد: استفاده بالا از فضای مجازی در واقع یک خطر جدی محسوب می‌شود و فرد بدون اینکه خودش متوجه شود ذهنیات، حوزه  شناختی و ادراکی او ممکن است در مسیر دشمن قرار گیرد و کنترل آن از دست ما خارج شود.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان یادآور شد: باید در فضای مجازی فعالیت‌های جدی داشته باشیم و همه دستگاه‌های فرهنگی باید صدا و سیما را همراهی کنند چرا که فضای مجازی نقطه رخنه و نفوذ دشمن است و باید سیاست‌گذاری درستی در این راستا انجام گیرد.

عبدالملکی خودآگاهی را عامل موثری در افزایش دانش رسانه‌ای خواند و گفت: با توجه به اینکه بحث قومیت در کردستان وجود دارد و این استان مرزی محل و بهانه سواستفاده دشمنان است بنابراین ابزار دشمن فضای مجازی و ماهواره است تا بتواند اهداف خود برسد و باید با خودآگاهی و افزایش دانش رسانه‌ای مانع رسیدن دشمن به اهداف شد.

وی اضافه کرد: اکنون سواد رسانه‌ای اثرگذار نیست و باید دانش رسانه‌ای مورد توجه باشد چرا که اگر کسی دانش رسانه‌ای نداشته باشد دیگر نمی‌تواند اثرگذار باشد.

عبدالملکی بیان کرد: در جنگ نرم که محصول استعمار فرانو است دگرگونی باورها و ارزش‌ها و سبک زندگی هدف دشمن است که با استفاده از ابزار رسانه ورود و ذائقه و سبک زندگی مردم را دستخوش تغییرات کرده‌اند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان اعلام کرد: بی‌شک ثروت‌های نظام سلطه پشت فضای مجازی محسوس است و باید به جوانان، مردم به ویژه به روحانیون هشدار داد چرا که حرکت دشمن در فضای مجازی برای القای تبعیض ذهن جوانان و نوجوانان، ایجاد احساس محرومیت و ناامنی، بی‌اعتماد کردن مردم نسبت به حاکمیت و ایجاد ناامیدی بین مردم است و در این راستا باید خود را به روز نگه داریم و دانش رسانه‌ای خود را افزایش دهیم.

عبدالملکی با اشاره به اینکه متاسفانه در کردستان سیاستگذاری مشخصی در حوزه فضای رسانه نداریم، خاطرنشان کرد: این امر نقطه ضعف ما محسوب می‌شود و باید در این راستا اهتمام ویژه داشته باشیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها