تاریخ انتشار : یکشنبه 16 آبان 1400 - 22:49
53 بازدید
کد خبر : 78895

نتایج حسابرسی عملکرد ۵۲ پروژه به همراه گزارش تفریغ بودجه به مجلس ارائه می‌شود

نتایج حسابرسی عملکرد ۵۲ پروژه به همراه گزارش تفریغ بودجه به مجلس ارائه می‌شود

دیوان محاسبات کشور امسال برای اولین بار در تاریخ فعالیت این نهاد، ۵۲ گزارش حسابرسی عملکرد از ۵۲ پروژه ملی و استانی را در کنار گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس شورای اسلامی ارائه می کند. به گزارش ایسنا، به نقل از دیوان محاسبات کشور، عطاء الله هرندی دبیر شورای عالی حسابرسی عملکرد دیوان

نتایج حسابرسی عملکرد ۵۲ پروژه به همراه گزارش تفریغ بودجه به مجلس ارائه می‌شود

دیوان محاسبات کشور امسال برای اولین بار در تاریخ فعالیت این نهاد، ۵۲ گزارش حسابرسی عملکرد از ۵۲ پروژه ملی و استانی را در کنار گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس شورای اسلامی ارائه می کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از دیوان محاسبات کشور، عطاء الله هرندی دبیر شورای عالی حسابرسی عملکرد دیوان با اعلام این خبر، جزئیاتی از عملیاتی شدن یکی از مهمترین برنامه های تحول دیوان محاسبات در دوره جدید مدیریت این مجموعه را تشریح کرد.

هرندی در تشریح معنا و جایگاه حسابرسی عملکرد در نظامات کنترل و پایش، این نوع حسابرسی را به معنای حسابرسی اجرای استراتژی دانست که به دنبال سنجش میزان اثرگذاری سیاست ها بوده و طی آن سه مؤلفه میزان کارایی، عمق اثربخشی و صرفه اقتصادی طرح ها، مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.

دبیر شورای عالی حسابرسی عملکرد دیوان محاسبات کشور در ادامه با بیان نحوه شکل گیری شورای عالی حسابرسی عملکرد در دیوان محاسبات، به مرور فعالیت های این شورا از ابتدای تشکیل پرداخت و افزود: در جلسات ابتدایی این شورا که متشکل از معاونان دیوان محاسبات و همچنین خبرگانی از اندیشکده های مطرح کشور است، با ریل گذاری مسیر و مدل حسابرسی عملکرد در ساختار دیوان، نقشه راهی برای این منظور طراحی و مأموریت هدایت این پروژه به یک کمیته اجرایی محول شد.

وی مأموریت بعدی این شورا را انتخاب موضوعاتی برای فاز اول حسابرسی عملکرد دانست و تصریح کرد: از کانال های مختلفی برای انتخاب و اولویت بندی موضوعات استفاده شد. دغدغه ها و مطالبات مقام معظم رهبری، انطباق با بیانیه گام دوم، میزان گستردگی موضوع در سطح جامعه و میزان امکان پذیری عملیاتی سازی موضوع، از مهمترین معیارهایی بوده که بر اساس آن ها به ۲۰ عنوان پروژه حسابرسی عملکرد ملی و ۳۲ عنوان پروژه حسابرسی عملکرد استانی رسیدیم و در مجموع ۵۲ پروژه حسابرسی عملکرد در فاز ابتدایی اجرای این برنامه در دستور کار دیوان محاسبات قرار گرفت.

بنا بر اعلام دبیر شورای عالی حسابرسی عملکرد دیوان محاسبات کشور، با برنامه ریزی های صورت گرفته، خروجی این ۵۲ پروژه حسابرسی عملکرد، شهریور ماه سال جاری آماده ارائه خواهد بود و پس از انجام ارزیابی های نهایی، همزمان با ارائه گزارش تفریغ بودجه در مجلس شورای اسلامی، برای اطلاع عموم مردم نیز منتشر خواهد شد.

هرندی در پایان خاطرنشان کرد، ورود دیوان محاسبات به عرصه حسابرسی عملکرد، با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت های دیوان برای ارائه مشاوره های دقیق و پیشنهادات اصلاحی سودمند به قوای مختلف کشور به ویژه دولت بوده و دیوان محاسبات در این مسیر از هرگونه حرکتی که شائبه مچ گیری یا غلبه نگاه های جریانی و حزبی در آن باشد جلوگیری خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، در حالی که نظامات کنترل و پایش در دنیا، دارای سطوح مختلفی هستند، تا پیش از این و در تمام ادوار فعالیت دیوان محاسبات، حسابرسی عملکرد، نقش بسیار کمرنگی در نظارت های دیوان محاسبات داشته و کنترل های صورت گرفته بر بودجه های سالانه اغلب محدود به نظام های حسابرسی رعایت و حسابرسی مالی بوده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها