تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 مهر 1400 - 1:50
58 بازدید
کد خبر : 12369

نوروز برای نشاط و انسجام جامعه ضروری است

نوروز برای نشاط و انسجام جامعه ضروری است

 امام جمعه بخش مرکزی یزد با بیان این که سنت‌هایی مانند نوروز منجر به تقویت انسجام درونی جوامع و قومیت‌ها می‌شوند، گفت: نوروز از جمله ظرفیت‌هایی است که برای نشاط جامعه ضروری است و اسلام و بزرگان نیز روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند. آیت الله «سیدکاظم مدرسی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص لزوم

نوروز برای نشاط و انسجام جامعه ضروری است

 امام جمعه بخش مرکزی یزد با بیان این که سنت‌هایی مانند نوروز منجر به تقویت انسجام درونی جوامع و قومیت‌ها می‌شوند، گفت: نوروز از جمله ظرفیت‌هایی است که برای نشاط جامعه ضروری است و اسلام و بزرگان نیز روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند.

آیت الله «سیدکاظم مدرسی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص لزوم پاسداشت مناسبتهایی مانند نوروز، اظهار کرد: شاید نوروز از مبنای شرعی قوی‌ای برخوردار نیست اما متشرعین و جلوداران شریعت ما همانند امام راحل و رهبر معظم انقلاب نسبت به نوروز نظر ویژه ای داشته و دارند.

وی با بیان این که نوروز سنتی اجتماعی است، تصریح کرد: از آنجایی که تهدید از هم گسیختگی، اقوام را تهدید می‌کند، ظرفیت هایی مانند وطن دوستی و اهداف واحد جامعه، آیین‌های معنوی و دینی یک جامعه، ایجاد حس مسئولیت مشترک و سنت‌های ملی و جمعی در جوامع می‌تواند منجر به تقویت اتحاد و انسجام ‎شود.

وی افزود: البته سنت‌ها ممکن است خرافاتی را در دل داشته باشد که باید این خرافه از سنت‌ها زدوده شود؛ همانطور که اسلام نیز سنت‌ها را با اصلاحاتی پذیرفته است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با بیان این که نوروز آیینی ملی برای انسجام جامعه است، گفت: حتی افرادی که مبنای شرعی را برای آن قائل نیستند، نسبت به این ظرفیت توجه دارند هر چند که قواعدی شرعی نیز در آن وجود دارد چرا که مشخص نیست نوروز روایات با نوروز کنونی کاملاً قابل تطبیق باشد.

وی با بیان این که هر جامعه‌ای از نگاه اسلام نیازمند شادی است، تصریح کرد: عوامل شادی‌، دو دسته محسوب می‌شوند، برخی بدون مبنا و زودگذر و همراه عوامل غیراخلاقی هستند و برای جامعه نمی‌توانند مفید باشند و از طرفی ممکن است که برخی از شادی ها همراه رفاه زدگی باشد.

مدرسی با تاکید بر این که شادی‌های مفید برای جامعه در دراز مدت تاثیرگذار هستند، خاطرنشان کرد: شادی‌های مفید می‌توانند منجر به مقاوم کردن انسان‌ها در برابر سختی‌ها نیز شوند، همانطور که شادابی اصحاب امام حسین(ع) در شب عاشورا نیز منجر به نیروزایی و مقاومت آنها در برابر دشواری‌ها شد.

امام جمعه بخش مرکزی تصریح کرد: برخی شادی‌های موقت که بعضاً نیز با مواد بیرونی مانند قرص‌های انرژی‌زا انجام می‌شود نیز باعث ضعف فرد پس از این شادی‌ها می‌شوند که پسندیده نیست و باید جلوی رواج آنها گرفته شود.

آیت الله مدرسی با بیان این که پوشیدن لباس‌های نو و تمیز، آذین بستن و زینت کردن محیط زندگی، عیدی دادن، صله رحم و شاد کردن مستمندان و فقرا از سنت‌های نوروز است،  گفت: همه این امور از سوی اسلام مورد توجه قرار گرفته و نوروز با این توصیه‌ها برای نشاط جامعه ضروری است لذا از این جهت بزرگان به نوروز عنایت داشته و روی این ظرفیت، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها