تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 آبان 1400 - 23:09
102 بازدید
کد خبر : 100178

همه پژوهش‌های درمان و کنترل دیابت در سالی که گذشت

همه پژوهش‌های درمان و کنترل دیابت در سالی که گذشت

دیابت بیماری است که افراد زیادی را در سراسر دنیا گرفتار کرده و آمار ابتلا به آن نیز نگران کننده است. به همین دلیل محققان درصدد دستیابی به راه‌هایی هستند که بتوانند هرچه سریع‌تر و بهتر بر این بیماری نظارت و آن را درمان کنند. به گزارش ایسنا، دیابت یا بیماری قند(Diabetes) به قند خون بالای ۹۶ میلی‌گرم در

همه پژوهش‌های درمان و کنترل دیابت در سالی که گذشت

دیابت بیماری است که افراد زیادی را در سراسر دنیا گرفتار کرده و آمار ابتلا به آن نیز نگران کننده است. به همین دلیل محققان درصدد دستیابی به راه‌هایی هستند که بتوانند هرچه سریع‌تر و بهتر بر این بیماری نظارت و آن را درمان کنند.

به گزارش ایسنا، دیابت یا بیماری قند(Diabetes) به قند خون بالای ۹۶ میلی‌گرم در دسی‌ لیتر گفته می‌شود. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولینِ تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط ساز و کارهای مختلف است.

دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک، تخریب سلول‌های بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود و در دیابت نوع ۲، مقاومت پیش رونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع ۲ عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد، از این‌ رو میزان قند خون افزایش یافته که به آن هیپوگلیسمی می‌گویند. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند. همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد، لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض مؤثر باشد. ضمن اینکه تشخیص و همچنین غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است.

دیابت در مراحل پیشرفته منجر به ایجاد زخم می‌شود. درمان زخم‌های مزمن و غیرقابل درمان که عامل اصلی خطر قطع عضو اندام تحتانی در بیماران مبتلا به دیابت است یکی از چالش‌های دانشمندان است. در برخی موارد داروهای مختلف برای بهبودی زخم تجویز می‌شود اما درمان برخی دیگر مشکل است و از سوی دیگر در هر مرحله از بهبودی زخم می‌بایست داروی خاصی بر روی زخم قرار گیرد.

دیابت چگونه به بیماری‌های عروقی منجر می‌شود؟

پژوهشگران آمریکایی در آزمایش جدیدی دریافتند تاثیر دیابت بر بیماری‌های عروقی می‌تواند ناشی از یک ارتباط سلولی باشد.  گروهی از دانشمندان و پزشکان “مرکز پزشکی کالیفرنیا، دیویس”(UC Davis Medical Center)، یک ارتباط سلولی را میان دیابت و یکی از پیامدهای مهم آن یعنی باریک شدن رگ‌های خونی یافته‌اند. باریک شدن رگ‌های خونی می‌تواند به مشکلات جدی از جمله بیماری قلبی و سکته منجر شود.

دیابت عملکرد سلول‌ها را تغییر می‌دهد

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی دریافتند که عملکرد سلول‌ها هنگام بروز دیابت تغییر می‌کند. پژوهش جدید پژوهشگران “دانشگاه اکستر”(University of Exeter) انگلیس نشان می‌دهد “سلول‌های بتا”(β-cells) که انسولین تولید می‌کنند، می‌توانند عملکرد خود را در بیماری دیابت تغییر دهند و این تغییر می‌تواند برگشت‌پذیر باشد.

پژوهشگران دانشگاه اکستر در این پروژه به جای استفاده از مدل حیوانی، یک سیستم سلولی انسانی را به کار بردند. آنها دریافتند سیستم پیام‌رسان آر.ان‌.ای که نحوه رفتار پروتئین‌ها را تعیین می‌کند، در بیماری دیابت متفاوت است. این تغییر موجب می‌شود که برخی از سلول‌های بتا به جای انسولین، “سوماتواستاتین”(somatostatin) تولید کنند. سوماتواستاتین، ترشح هورمون‌های مهم دیگری که انسولین را در خود جای داده‌اند نیز متوقف می‌کند.

مواد شیمیایی موجود در شامپو ممکن است باعث دیابت شوند

پژوهشگران “دانشگاه نوی ساد”(University of Novi Sad) صربستان در مطالعه اخیر خود دریافته‌اند مواد شیمیایی نظیر “فتالات” موجود در شامپو، اسباب بازی‌ها و کفپوش‌ها ممکن است خطر ابتلا به چاقی، دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی را در افراد افزایش دهند.

بر اساس یافته‌های این مطالعه، افرادی که سطوح بالاتری از استر شیمیایی “فتالات”(phthalates) را در ادرار خود دارند احتمال چاق شدن و ابتلاء به دیابت در آنها بیشتر است.

مشاهده اختلال عملکرد مغزی در کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱

یک مطالعه انجام شده توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه “استنفورد” نشان داده است که کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ تفاوت‌های ظریف اما مهمی در عملکرد مغز در مقایسه با افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، نشان می‌دهند.

در اسکن‌های fMRI، هنگامی که مغز آنها در حال کار بود، کودکان مبتلا به دیابت مجموعه‌ای از الگوهای فعالیت غیرعادی مغز را به نمایش گذاشتند که در بسیاری از اختلالات دیگر از جمله کاهش شناختی در پیری، صدمه مغزی، اختلال بیش فعالی کمبود توجه و ام‌اس مشاهده شده است. این مطالعه همچنین گزارش داد که الگوهای غیرطبیعی فعالیت مغزی در کودکانی که مدت بیشتری است به دیابت مبتلا هستند، بیشتر دیده می‌شود.

درمان زخم‌های مزمن دیابتی با یک بانداژ جدید

گروهی از پژوهشگران آمریکایی در مطالعه اخیرشان با کمک “علی تمایل” پژوهشگر ایرانی و استاد “دانشگاه کنتیکت” موفق به توسعه باند پیشرفته و نوینی شده‌اند که به بهبودی زخم‌های مزمن دیابتی‌ها کمک می‌کند.

گروهی از پژوهشگران “دانشگاه کنتیکت” به همراه علی تمایل و پژوهشگران “دانشگاه نبراسکا در لینکلن” و “دانشکده پزشکی هاروارد” یک باند هوشمند و یک پلتفرم مربوط به آن که اندازه گوشی هوشمند است را توسعه داده‌اند که می‌تواند دارو با دوزهای مختلف را به زخم منتقل کند. این بانداژ مجهز به سوزن‌های مینیاتوری چاپ سه‌بعدی است و هنگامی که توسط کنترلگر بی‌سیم هم اندازه گوشی هوشمند فعال می‌شوند به طور فعال انواع داروها را به لایه‌های عمیق بستر زخم منتقل می‌کند. گفته می‌شود این روند نسبتاً آسان و بدون درد است. این باند هوشمند می‌تواند در زمان مناسب دارو را به زخم منتقل کند و همچنین برای انتقال داروی بیشتر نیاز به برداشتن باند نیست.

نقش چاقی، رژیم غذایی و ورزش در دیابت

متخصصان دانشگاه “اتاگو”(Otago) دریافته‌اند که ورزش شدید و سخت می‌تواند کاهش عملکرد قلب در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را بهبود بخشد.

تحقیقات آنها نشان می‌دهد تمرینات ورزشی با شدت بالا شامل ورزش‌هایی همچون دوی سرعت و بالا رفتن از پله‌ها و تغییر شیوه زندگی در مدت سه ماه می‌تواند کنترل گلوکز در برخی از افراد مبتلا به دیابت را تغییر داده و بهبود ببخشد.

همچنین پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند که می‌توان با کنترل وزن نوجوانان، خطر ابتلای آنها به دیابت نوع دو را کاهش داد. اضافه‌وزن، یک عامل خطرناک برای مقاومت در برابر انسولین و ابتلاء به دیابت نوع دو به شمار می‌رود.

پژوهشگران برزیلی نیز در بررسی جدید خود دریافتند که ورزش‌های مقاومتی و وزنه‌برداری می‌توانند به کاهش اضافه وزن و دیابت کمک کنند.  بررسی جدید پژوهشگران “دانشگاه کامپیناس”(UNICAMP) برزیل نشان می‌دهد که انجام دادن ورزش‌های گوناگون مانند تمرین با وزنه می‌تواند به کاهش میزان چربی انباشته شده در کبد و بهبود کنترل فشار خون در افراد مبتلا به اضافه وزن و دیابت کمک کند. نتایج این پژوهش نشان می‌دهند که افراد مبتلا به اضافه وزن و دیابت حتی با ورزش کردن برای زمانی کوتاه و پیش از کاهش قابل توجه وزن نیز می‌توانند چنین نتایجی را در خود مشاهده کنند.

ورزش از ابتلای کودکان به دیابت نوع ۲ پیشگیری می‌کند

پژوهشگران “دانشگاه ییواسکیلا” فنلاند اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که انجام ورزش‌های هوازی می‌تواند به کودکان در جلوگیری از ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ کمک کند. چنین نوع ورزشی حساسیت به انسولین سلول‌ها را افزایش می‌دهد؛ بنابراین هنگام ورزش، انسولین کمتری لازم است تا سطح قند خون کودکان کنترل شود.

دانشمندان دریافتند که فعالیت بدنی بالا و تحرک زیاد بدون در نظر گرفتن درصد چربی بدن با کاهش مقاومت به انسولین همراه است.

تنظیم قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ با کاهش مصرف کربوهیدرات

بررسی پژوهشگران دانمارکی نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو می‌توانند با کاهش مصرف کربوهیدرات، سطح قند خون خود را تنظیم کنند. این پژوهش نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو می‌توانند با کاهش مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات و افزایش سطح پروتئین و چربی، توانایی تنظیم سطح قند خون خود را پیدا کنند.

پیشگیری از دیابت بارداری با رژیم غذایی مدیترانه‌ای سرشار از روغن زیتون

پژوهشگران “دانشگاه کوئین مری لندن”(Queen Mary University of London) و “دانشگاه وارویک”(University of Warwick) انگلیس در مطالعه اخیرشان دریافته‌اند زنانی که در طول دوره بارداری از رژیم غذایی مدیترانه‌ای سرشار از روغن زیتون پیروی می‌کنند، احتمال ابتلا به دیابت بارداری یا افزایش وزن در آنها کمتر است.

همچنین رژیم غذایی غنی از چربی‌های سالم و کم قند و گوشت فرآوری شده، از اضافه وزن و دیابت بارداری جلوگیری می‌کند. علاوه بر این براساس گزارش‌ها، زنان بارداری که آجیل و روغن زیتون در وعده‌های غذایی خود استفاده می‌کنند احساس سرزندگی و شادابی بیشتری دارند.

تاثیر مکمل‌های ویتامین D در پیشگیری از دیابت

یک مطالعه از پژوهشگران کانادایی نشان می‌دهد مکمل‌های ویتامین D ممکن است به کاهش دیابت کمک کنند زیرا باعث بهبود عملکرد انسولین می‌شوند.

راه حل‌های پزشکی برای پیشگیری و کنترل دیابت

کشف ۲ روش جدید برای شناخت و درمان دیابت

محققان سوئدی و آمریکا در دو مطالعه جداگانه به بررسی عوامل اصلی بروز بیماری دیابت پرداخته‌اند و از مسائل جالبی در راه ابتلا به این بیماری و درمان آن پرده برداشتند.

محققان مؤسسه “کارولینسکا”(Karolinska) در سوئد نقش دیابتوژنیک نوع خاصی از کانال کلسیم را در سلول‌های بتای ترشح انسولین رمزگشایی کرده‌اند. آنها معتقدند که انسداد این کانال‌ها می‌تواند یک استراتژی درمانی جدید بالقوه برای درمان دیابت باشد.

همچنین دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس(UCLA) در مطالعه جدید خود به چگونگی شروع دیابت نوع ۲ رسیده‌اند. این تحقیقات به رهبری دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس روند جدیدی را کشف کرده است که ممکن است به توضیح چگونگی پیشرفت دیابت نوع ۲ کمک کند. این گروه در آزمایشات روی موش‌های زنده و سلول‌های انسانی آزمایشگاهی علاوه بر مقاومت به انسولین و سطح بالای گلوکز، مکانیسم جدیدی را پیدا کردند که باعث می‌شود سلول‌های لوزالمعده شروع به تولید بیش از حد انسولین کنند.

لرزش بدن، التهاب ناشی از دیابت را کاهش می‌دهد

پژوهشگران آمریکایی با همکاری دکتر “بابک بابان” دانشمند ایرانی، دریافتند که لرزش کل بدن می‌تواند التهاب ناشی از دیابت را کاهش دهد.  در مواجهه با دیابت که در آن، گلوکز و سطح التهاب مخرب به اوج خود می‌رسد، “لرزش کل بدن” (WBV) ظاهر می‌شود تا نحوه استفاده بدن از گلوکز را به عنوان یک منبع انرژی بهبود ببخشد و عملکرد میکروبیوم و سلول‌های ایمنی را برای برطرف کردن التهاب تنظیم کند.

پژوهشگران “دانشگاه آگوستا”(Augusta University) در آمریکا، برای نخستین بار موفق شدند نشان دهند که چگونه لرزش کل بدن می‌تواند با ایجاد درصد بالایی از سلول‌های درشت خوار برای سرکوب التهاب، شرایط بهتری برای سلامت بدن فراهم کند. آنها با آزمایش روی موش‌ها نشان دادند که لرزش کل بدن می‌تواند میکروبیوم بدن را که مجموعه‌ای از ریزارگانیسم‌هاست، تغییر دهد، بدن را در برابر عوامل مهاجم محافظت کند و امکان هضم بهتر غذا را فراهم سازد.

درمان دیابت با سلول‌هایی که به کمک نور فعال می‌شوند

پژوهشگران “دانشگاه تافتس”(Tufts University) آمریکا در پروژه جدیدی، سلول‌های مهندسی شده بتای پانکراس را به موش‌های مبتلا به دیابت پیوند زدند و سپس آنها را در معرض نور قرار دادند. سلول‌ها با این کار توانستند سطح تولید انسولین را بین دو تا سه برابر افزایش دهند.

هدف پژوهشگران در پروژه جدید این بود تا روش جدیدی برای بهبود تولید انسولین ارائه دهند و بتوانند ارتباطی واقعی و مهم میان انتشار انسولین و تمرکز گلوکز در جریان خون ایجاد کنند. آنها در بررسی خود دریافتند که پیوند زدن سلول‌های مهندسی شده بتای پانکراس به موش‌های مبتلا به دیابت می‌تواند تنظیم گلوکز را بهبود ببخشد، قند خون را کاهش دهد و با قرار گرفتن در معرض نور آبی، سطح انسولین را بالا ببرد. نور آبی توانست عملکرد سلول‌های بتا را به راحتی از حالت معمولی به حالت تقویت یافته تغییر دهد. در این روش، برای تنظیم عملکرد سلول‌ها در سیستم‌های بیولوژیکی، از پروتئین‌های حساس به نور استفاده می‌شود.

پروتئینی که افراد مبتلا به دیابت را از افت قند خون نجات می‌دهد

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند شاید نوعی پروتئین بتواند از افت شدید قند در بیماران مبتلا به دیابت پیشگیری کند.

پژوهش جدیدی که در “دانشگاه سنت لوئیس”(SLU) آمریکا انجام شده، نشان می‌دهد شاید پروتئینی موسوم به “نورونوستاتین”(neuronostatin)  بتواند راه‌های جدیدی برای درمان و پیشگیری از هیپوگلیسمی ارائه دهد.

پژوهشگران دریافتند که تزریق نورونوستاتین به موش‌ها موجب افزایش قند خون آنها می‌شود. آنها بافت پانکراس انسان را نیز مورد بررسی قرار دادند و دریافتند هنگامی که سطح قند خون پایین است، این بافت، نورونوستاتین بیشتری آزاد می‌کند. براساس نتایج این پژوهش، نورونوستاتین می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت داشته باشد.

کشف پروتئینی که اثر دیابت نوع ۲ را معکوس می‌کند

پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که هدف قرار دادن نوعی پروتئین در سلول‌های چربی موش‌ها، می‌تواند دیابت نوع دو را معکوس کند. همچنین نتایج این پژوهش نشان می‌دهند که این پروتئین می‌تواند جلوی پیشرفت دیابت را نیز بگیرد.

پژوهشگران دریافتند که نوعی گلیکوپروتئین موسوم به “CD۲۴۸” می‌تواند بر بافت چربی سفید مؤثر باشد و نهایتاً گسترش دیابت نوع دو را تحت تأثیر قرار دهد. آنها پیش از این CD۲۴۸ را در رابطه با رشد و التهاب تومور مورد بررسی قرار داده بودند، اما هیچکس نقش آن را در ابتلاء به دیابت نوع دو بررسی نکرده بود.

پژوهشگران در مرحله بعد و طی بررسی‌های آزمایشگاهی توانستند فعالیت CD۲۴۸ را در سلول‌های بافت چربی سفید انسان کاهش دهند. آنها از این آزمایشها نتیجه گرفتند که CD۲۴۸، نقش مهمی در فرآیندهای سلولی دارد و می‌تواند به مقاومت در برابر انسولین و مصرف بیش از حد انرژی منجر شود. همچنین دریافتند که CD۲۴۸، در نحوه واکنش سلولها نسبت به “کم‌اکسیژنی” یا “هیپوکسی”(hypoxia) نیز نقش دارد.

“انسولین هوشمند” از افت قند خون بیماران دیابتی پیشگیری می‌کند

پژوهشگران آمریکایی، نوعی انسولین ارائه داده‌اند که می‌تواند به صورت هوشمند از افت قند خون پیشگیری کند. پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس”(UCLA)، نوع جدیدی از انسولین موسوم به “آی- انسولین”(i-insulin) ارائه داده‌اند که می‌تواند به پیشگیری از بروز “افت قند خون” یا “هیپوگلیسمی”(hypoglycemia) در بیمارانی که داروی دیابت مصرف می‌کنند، کمک کند.

پژوهشگران برای به وجود آوردن انسولین هوشمند، یک مولکول دیگر نیز به انسولین اضافه کردند. این مولکول موسوم به “مهارکننده انتقال‌دهنده گلوکز”(glucose transporter inhibitor)، مولکول انتقال‌دهنده گلوکز را که به سطح سلول رسیده، متوقف می‌کند. این عملکرد مولکول، بخشی از یک فرآیند پویاست که بر اساس میزان گلوکز موجود صورت می‌گیرد.

پژوهشگران آمریکایی در پژوهش دیگری دریافتند که مصرف نوعی داروی ضد دیابت می‌تواند میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و کلیوی را در بیماران مبتلا به دیابت کاهش دهد.

یک آزمایش بالینی که روی بیش از ۹۹۰۰ نفر در ۲۴ کشور انجام شده، نشان می‌دهد که نوعی داروی ضد دیابت موسوم به “دولاگلوتاید”(dulaglutide) می‌تواند بیماری‌های قلبی- عروقی و کلیوی را در افراد میانسال و افراد مبتلا به دیابت نوع دو کاهش دهد.

ترمیم رگ‌های خونی افراد مبتلا به دیابت با پاکسازی سلول‌های آسیب‌دیده

بررسی جدید پژوهشگران کره‌ای نشان می‌دهد که بهبود یکی از فرآیندهای پاکسازی بدن موسوم به “خودخواری” یا “اتوفاژی”(autophagy) می‌تواند به ترمیم رگ‌های خونی افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

خودخواری، یکی از روش‌هایی است که بدن آن را برای پاکسازی خود از سلول‌های آسیب‌دیده به کار می‌برد تا سلول‌های جدیدتر و سالم‌تری تولید کند. خودخواری ناقص می‌تواند به بروز دیابت نوع دو منجر شود اما پژوهشگران از دلیل آن خبر نداشتند. اکنون پژوهشگران دانشکده پزشکی “دانشگاه یانسه”(Yonsei University) در کره جنوبی، موفق شدند برای نخستین بار نقش محافظتی تحریک خودخواری را در برخورد با نقص عملکرد عروقی در دیابت نوع دو نشان دهند. آنها در بررسی خود، از موش‌هایی استفاده کردند که ویژگی‌های مشابهی با انسان‌های مبتلا به دیابت نوع دو داشتند و قطر رگ‌های موش‌ها را اندازه گرفتند تا به میزان سلامت آنها پی ببرند.

کمک یک باکتری به فرآوری قند و شکر مناسب برای دیابتی‌ها

محققان دانشگاه تافتس(Tufts) با کمک گرفتن از یک باکتری موفق به ساخت قند و شکری موسوم به “تگاتوز”(tagatose) شدند که ضمن دارا بودن چندین مزیت، کم کالری و برای افراد مبتلا به دیابت مفید است.

راه حل‌های فناورانه برای پیشگیری و کنترل دیابت

نظارت بر دیابت با واقعیت مجازی

در حال حاضر و در عصر پیشرفت چشمگیر فناوری، پزشکان برای آموزش مراقبت از بیماران دیابتی در شرایط اورژانسی، از واقعیت مجازی استفاده می‌کنند.

پزشکان انگلیسی هم‌اکنون می‌توانند با استفاده از شبیه‌ساز واقعیت مجازی، به مراقبت‌های اورژانسی از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ بپردازند. این فناوری با همکاری مشترک تیم تحقیقات دیابت “سرویس سلامت همگانی”(NHS) بریتانیا و “شرکت شبیه‌ساز پزشکی آکسفورد” توسعه یافته است.

این سیستم واقعیت مجازی برای ارائه آموزش‌های بهتر به متخصصان پزشکی در مراقبت‌های اورژانسی تهیه شده است که از میان این شرایط می‌توان به شناسایی موقعیت‌های خطرناک برای بیماران دیابتی اشاره کرد. موقعیت دیگر استفاده از این فناوری نیز زمانی است که قند خون این بیماران بسیار زیاد و یا خیلی کم باشد. در چنین شرایطی اگر مراقبت‌های اورژانسی سریع از بیماران انجام نشود، احتمال مرگ آن‌ها وجود دارد.

تجربه این فناوری توسط پزشکان به آنها این امکان را می‌دهد که با استفاده از واقعیت مجازی شرایط اضطراری را تجربه کنند و برای موقعیت‌های واقعی در زندگی آماده شوند، بدون اینکه بیماران دیابتی را در معرض خطر قرار دهند.

دستگاه خارق‌العاده شیمی‌دان آمریکایی برای کنترل دیابت در خانه

دکتر “اورلا ویلسون”(Orla Wilson)، شیمی‌دان و استاد دانشگاه “جانز هاپکینز”(Johns Hopkins University) ایالات متحده آمریکا به دیابت نوع یک مبتلا است، اما هنگامی که این مادر باخبر شد دختر ۹ ساله‌اش نیز به این بیماری مبتلا است، اقدام به ساخت یک دستگاه خارق العاده کرد.

در سال ۲۰۱۵ برخی از برنامه‌نویسان یک دستگاه به نام”DIY” توسعه دادند که به طور خودکار میزان قند خون و انسولین را اندازه‌گیری می‌کند و دکتر ویلسون تنها با ۱۵۰ دلار هزینه اقدام به ساخت یک دستگاه کارآمد خانگی برای نظارت بر دیابت کرد. او برای ساخت این دستگاه در خانه از یک گلوکزمتر، پمپ انسولین و یک صفحه نمایش برای نمایش سطح گلوکز استفاده نمود.

شرکت “اپل” فروش دستگاه نظارت بر دیابت را آغاز کرد

شرکت اپل در سال گذشته فروش گجتی موسوم به “وان دراپ”(One Drop) را که میزان قند خون را از طریق آیفون یا اپل واچ نظارت می‌کند، در فروشگاه‌های خود آغاز کرد. این دستگاه یک دستگاه نظارت مداوم نیست و شما باید خودتان نمونه خون خود را به آن بدهید. اما اتصال بلوتوثی آن به آیفون و اپل واچ شما کمک می‌کند تا میزان قند خون خود را با سوابق خود ردیابی و مقایسه کنید. این دستگاه یک دستگاه نظارت مداوم نیست و شما باید خودتان نمونه خون خود را به آن بدهید. اما اتصال بلوتوثی آن به آیفون و اپل واچ شما کمک می‌کند تا میزان قند خون خود را با سوابق خود ردیابی و مقایسه کنید.

نظارت بر بیماران دیابتی از طریق اشک و با یک عینک مخصوص

پژوهشگران آمریکایی و برزیلی اخیرا موفق به توسعه حسگرهای زیستی جدید گلوکز اکسیداز روی یک عینک شده‌اند که با کنترل اشک چشم نظارت بر بیماران دیابتی را انجام می‌دهد.

استفاده از یک سوزن هر چه قدر هم ریز برای گرفتن خون کار چندان راحت و آسانی نیست و علاوه بر دردناک بودن، خطر عفونت را نیز به همراه دارد. با این حال، دانشمندان برزیلی و آمریکایی یک حسگرزیستی جدید گلوکز اکسیداز را تولید کرده‌اند که می‌تواند با اطمینان و بدون درد سطح قند خون فرد را از طریق اشک شخص کنترل کند.

دانشمندان راهی برای قرار دادن حسگرزیستی بر روی عینک‌های بیماران ابداع کرده‌اند و هنگامی که اشک کاربر می‌آید، این اشک‌ها با گلوکز اکسیداز برخورد می‌کنند. این برخورد جریان الکترون‌ها را تغییر می‌دهد و سیگنالی را تولید می‌کند که توسط دستگاه نصب شده در دسته عینک ایجاد می‌شود. سپس دستگاه نتایج را در زمان واقعی توسط یک رایانه ارائه می‌دهد.

هشدار ابتلا به دیابت و سرطان با خالکوبی هوشمند!

پژوهشگران آلمانی اخیرا در حال کار برای توسعه خالکوبی هوشمندی هستند که می‌تواند کاربر را از خطر احتمالی بیماری‌هایی مانند دیابت یا سرطان باخبر کند. به گفته پژوهشگران این خالکوبی‌های هوشمند می‌توانند بطور شبانه‌روزی بر وضعیت سلامتی فرد نظارت کنند و نکته جالب‌تر این است که این خالکوبی‌ها می‌توانند در صورت اختلال در عملکرد وضعیت سلامت فرد به او اطلاع دهند.

توسعه کفی هوشمند کفش برای افراد مبتلا به دیابت

“موسسه فناوری استیونز بونبوتون”(Stevens Institute of Technology Bonbouton) اخیرا کفی کفش هوشمندی توسعه داده است که می‌تواند همیشه بر وضعیت سلامت افراد مبتلا به دیابت نظارت و از ایجاد زخم پا جلوگیری کند.

افراد مبتلا ممکن است زخم‌هایی در پای آنها ایجاد شود و از آنجایی که آنها درد را احساس نمی‌کنند این زخم‌ها عفونی می‌شوند اما اخیرا یک موسسه، کفی کفش هوشمندی توسعه داده است که برای افراد مبتلا به دیابت که مستعد ابتلا به زخم‌های پوستی در پاهای خود هستند، کارآمد است. درمان این زخم‌ها بسیار دشوار است و بعضی اوقات به قطع عضو منجر می‌شود. با این وجود با استفاده از این کفی آنها می‌توانند از ایجاد آن زخم‌ها جلوگیری کنند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

دیزل ژنراتور

صیغه نامه برای هتل

قیمت فنس

پریفرم

سایت مدیر اکسپرت

خرید انواع هدایای تبلیغاتی خلاقانه

خرید دتکتور گاز از نماینده رسمی ایران

مبانی حقوق مهندسی

خرید صندل عمده

نحوه محاسبه اقساط

قیمت خرید تلویزیون ⭐️زیر 5میلیون⭐️

قیمت فنس

صندلی آرایشگاه

زير نويس ساز

لمینت متحرک دندان

جعبه سازی

اهمیت استفاده از رپورتاژ

بهترین صرافی های ارزدیجیتال

 

New punjabi songs

 

سامانه خودنویس

 

آزمایشات طب کار بدو استخدام

گن بعد از جراحی ژینکوماستی

آموزش خرید بیت کوین

مرجع خرید و فروش هماتیت

سازمان امور مالیاتی

 

بهترین فیلم های 2023

تقویت انتن موبایل

مانیتور دنا

شیشه ماشین

عرضه کننده سیم خاردار،فنس،ورق های شیروانی با قیمت عمده

خرید اکانت کلش

 

تشک دو نفره

 

 

دکتر علی پرند

 

 

 

 

 

 

https://nipoto.com/ethereum

 

 

 

 

شرکت کیمیا همرنگ

 

 

 

 

 

 

 

 

خرید تابلو برق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسرارالشفاء

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح